ردبول با طراحی خاص به خودش به لطف تست های پیش فصل از rb18  رونمایی کرد.

ردبول برای اولین بار از خودروی جدید خودش در عموم رونمایی کرد، اونم برای این که بتونند تا توی تست های پیش فصل حضور داشته باشند و ماشین جدیدشون رو انالیز بکنند.

ردبول اولین تیمی فرمول یکی بود که از خودروی خودش رونمایی کرده، البته چیزی که ردبول به نمایش گذاشت، درواقع خودروی نمایشی بود.

تیم فرمول یک ردبول توی سیلوراستون یک تست خصوصی رو هفته پیش انجام داده بودن، ویدیو هایی که از خودرو منشر شدند همگی از رزولوشن و کیفیت پاینی برخوردار بودند به خاطر همین هم چیز خاصی از ماشین معلوم نبود.

ولی تست بارسلونا موجب شد تا ردبول مجبور بشه برای انجام  تست های پیش فصل از خودروی جدید خودش رونمایی بکنه، rb18 برای اولین بار توسط مکس ورشتپن راننده تیم فرمول یک ردبول وارد پیست شد و مکس حدود 80 دور با ماشین جدید خودش زد.

ماشین جدید اصلا" از نظر شور و هجیان آدم رو نا امید نمیکنه، مخصوصا که اونا تهاجمی ترین شکل ممکنه ساید پاد رو نسبت به بقیه تیم های دیگه رو طراحی کردند.

عجیب ترین جای ماشین شکل دیفیوزر عقب و بعد از اون نوع طراحی کفه خودرو و ساید پاد هاش بود(البته ساید پاد خیلی متفاوت نبود مخصوصا با ی تیمی مثل فراری)

مشخصا ردبول منحصر به فرد ترین طراحی دیفیوزر عقب رو داره، کاری که اونا کردن تاثیر دیفیوزر رو بیشتر کردند اون المان برگی شکلی که بالاتر از دیفیوزر قرارگرفتند تا جریان هوا رو با کاهش فشار بیشتر و سرعت بیشتری همراه بکنند و تاثیر این اتفاق با جریان هوای گرمی که از سمت موتور به روی این المان های برگی شکل وارد میشه نیروی ره به پایین بیشتر و تمیز تری رو برای خودروی تیم فرمول یک ردبول rb18 فراهم میاره.

شکل ورودی هوا و طرح برجستشون آدم رو یاد دهانه ورودی هوای موتور جنگنده ها میندازه، این نوع طراحی که به رم ایر معروف هست سبب میشه تا حجم هوای بیشتری وارد دهانه ورودی هوای رادیاتور ها بشه که این موضوع هم باز ردبول rb18 رو نسبت به بقیه تیم ها منحصر به فرد تر کرده.

موضوع بعدی خاصی که توی rb18 وجود داره، طراحی خاص ساید پاد های rb18 هست، آدرین نیوی مدیر بخش طراحی بدنه ردبول واقعا" یک اعجوبه به تمام معناست، ساید پا از دو تیغه هدایت کننده هوا استفاده میکنه، تیغه داخلی وظیفه هدایت هوا و تیغه بیرون وظیفه ایجاد یک جریان گردابی هوا رو داره . هدف از این طراحی این بوده تا هوای کنار ساید پاد خودرو با قدرت بیشتری به سمت عقب خودرو حرکت بکنه. که این موضوع هم توی هیچ تیم دیگه ای دیده نشده ولی در کف خودرو هم همچین ایده ای وجود داشته و ردبول یک شکاف به همراه چند حالت موجی شکل مثل مرسدس ایجاد کرده تا جریان گردابی که تولید میکنه به آبندی کردن کفی خودرو کمک بکنه البته این کفی آنچانان هم شبیه طراحی مرسدس نیست ولی از همون تفکر پیروی میکنه.

 تفاوت عمده کفی خودرو ردبول نسبت به مرسدس وجود اون شیار هست که ما اون شیار رو توی مرسدس نمیبینیم و بالاتر هم هم توضیح دادیم که چرا ردبول و مرسدس و بعضی از تیم های دیگه از این نوع طرح توی کفی خودروشون استفاده میکنند.

طراحی ساید پاد خودروی ردبول به شدت تهاجمی هست و میشه گفت که تهاجمی ترین طراحی این بخش رو در بین بقیه تیم های فرمول یک دیگه داره حتی از فراری هم اونا تهاجمی تر بودند، اما بالای ساید پاد یک قطعه زیر آینه مثل چیزی که در مرسدس دیده بودیم وجود داره و هدف هر دو قطعه اینجا اینه که به قدرت جریان هوای روی ساید پاد کمک بکنه.

شکل ساید پاد ها توی ردبول کمک کرده تا هوا با سرعت بالایی از این ناحیه عبور بکنه و با سرعت بالایی به سمت عقب خودرو حرکت بکنه که بالاتر هم گفتیم حضور توربولانت جنریتور در کنار ساید پاد ها کمک میکنه این جریان تمیز تر و با قدرت بیشتری به سمت عقب خودرو حرکت بکنه.

طراحی باله جلوی ردبول، اتصال دماغه به تیغه دوم باله جلو بوده و از طراحی خیلی خاصی برخوردار نیست ولی نوع آرایش تیغه ها نزدیک به اند پلیت(مخصوصا بالا ترین تیغه بال جلو) یک برامدگی و فرورفتگی داره که این زوایا عمدتا برای ایجاد جریانات گردابی هستند عقبتر از اون کاملا" مشخصه که ردبول برای بهره وری ایرودینامیکی بیشتر به سیستم پول راد روی آورده(اونا سیستم تعلیق عقبشون رو به پوش راد تغییردادند) و عقبتر از اون شکل ساید پاد ها برجسته و المانی که در جهت پرقدرت تر کرده هوای این بخش هست قابل مشاهده هست(تیغه زیر آینه) که این تیغه هم میتونه توی تولید کردن جریان گردابی تاثیر گذار هم باشه.

ردبول به لطف تغییر قوانین ایرو دینامیک فرمول یک برای قهرمانی خیلی امیدواره و قصد داره تا از این شانسی که در مقابلش قرار گرفته نهایت استفاده رو ببره.

کریستین هورنر مدیر تیم فرمول یک ردبول در مورد فصل جدید گفته:

ما برای چیزی که فصل گذشته بهش رسیدیم هدف گیری کردیم یعنی قهرمانی جهان، بزرگترین چیزی که نمیدونیم اینه که نمیدونیم آیا کسی یا تیمی تونسته چیزی رو که ما بهش دست پیدا نکردیم رو بدست بیاره؟

مکس ورشتپن کل چهار شنبه رو توی پیست فرمول یک بارسلونا رانندگی کرده و برای روز بعد، خودری rb18 رو دراختیار سرجیو پرز دیگر راننده تیم فرمول یک ردبول قرار میده تا بقیه تست های مورد نیاز تیم رو انجام بده.

 

 

 

 

No thoughts on “بالاخره از rb18 ردبول پرده برداری شد!”

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه