• Colors: Orange Color

نزدیک شدن مرسدس به فراری ها

 

این فصل با شاهکار موتور هوندا و بهترین طراح خودر یعنی آدرین نیوی برای ردبول در بهترین حالت ممکن تموم شد.

مکس ورشتپن خیالش از قهرمانی این فصلش راحته و یک فصل رکورد شکنی داره پشت سر میگذاره و تیم فرمول یک ردبول هم توی قهرمانی سازندگان یا همون تیمی هم به قهرمانی رسیده، ولی پشت سر راننده های ردوبل یک رقابت سنگینی و جذاب بین دو تیم مرسدس و فراری شکل گرفته، البته خوبه که یادمون باشه که سرجیو پرز در شرایط فعلی توی مقعیت مناسبی برای حفظ مقام دومی جدول رانندگان نیست و لکلرک به راحتی توانایی فارق اومدن به این راننده مکزیکی رو داره، مگر این که ردبول برای نگه داشتن رده اول و دوم توی جدول رانندگان با مکس به کمک چکو برای حفظ رده دوم بروند.

توی آخر هفته ای که گذشت، به خاطر ارتفاع از سطح دریا مکزیک، موتور های فراری با مشکل توربو مواجه شده بودند به همین خاطر فراری ها توی پیست خیلی خوب نبودند و مرسدس از این فرصت برای کم کردن فاصلشون با فراری استفاده کردند و خودشون نزدیک تر کردند.

مرسدس توی شروع فصل خیلی بد بود و این تیم منسجم باز خودش رو نشون داد که چجوری میتونه در شرایط سخت کاری که بایده رو انجام بدهند و در طی این فصل موفقیت های زیادی رو تجربه کردند و خودرو رو تا اونجا که میشد توی بخش های مختلف بهینه کردند، موفقیت مرسدس توی توسعه خودروشون به قدری خوب بود که توی مکزیک هر دو راننده مرسدس یعنی لویس همیلتون و جرج راسل  یک تهدید بالقوه  برای گرفتن پول پوزیشن در گرند پری مکزیک بودند و توی آمریکا لویس همیلتون چیزی نمونده بود که مسابقه رو با برد تموم بکنه.

همه اینارو گفتیم که بگیم مرسدس در حال حاضر تنها با 40 امتیاز فاصله با فراری توی رده سوم قرار گرفته و تنها دو مسابقه دیگه هم از فصل باقی مونده.

حالا باید دید که مرسدس توانایی کم کردن این فاصله رو با وجود یک اسپرینت ریس دیگه داره یا خیر.

 

تکلیف هاس و ریکاردو تقریبا نا مشخصه

فقط مرسدس نبود که توی پیست آتودرومو هرمانوس رودریگز مکزیک یک بار دیگه لذت رقابت دادن جانانه رو تجربه کرد.

دنیل ریکاردو استرالیایی راننده فرمول یک تیم مکلارن بعد از برخوردش با یوکی سنودا یک پنالتی 10 ثانیه ای دریافت کرد و با این وجود یکی از بهترین رانندگی های ممکنه رو از خودش به نمایش گذاشت.

دنیل ریکاردو همون عملکردی رو از خودش نشون داد که قبل از مکلارن از خودش نشون میداد، موفق شد خودش رو توی ده راننده برتر پیست قرار بده، با وجود استعدادی که این راننده استرالیایی داره، خودش اعلام کرده که برای فصل بعد هیچ جای بین راننده های دیگه گرید نخواهد داشت.

اینجاس که به مرسدس ممکنه تا از دنیل ریکاردو بخواد که راننده تست این تیم بشه، مخصوصا که استافل وندورن برای فصل بعد قراره که فصل بعد با خودرو استون مارتین رانندگی بکنه و نیک دی وریس هم از مرسدس داره میره و این یعنی جای خالی در مرسدس و باید دید که تصمیم این تیم ها چیه.

البته این بحث هم هست که هاس هنوز اعلام نکرده که رانند بعدی این تیم در فصل آینده، در کنار کوین مگنوسن چه کسی خواهد بود، مشخصا دو گزینه دیگه پیش روی هاس قرار داره، میک شوماخر و نیکو هالکنبرگ.

بالاتر هم البته اشاره کردم که استون مارتین با واندرون برای صندلی فصل بعدی خودش قرار داد بسته. 

در هر صورت اگه قرار باشه که تکلیف دنیل رکاردو و سایر تیم های دیگه و صندلی راننده های دیگه یا بهتره بگم آپشن هایی که دنیل ریکاردو داره تا آخر فصل مشخص بشه، باید دست کم 14 روز دیگه صبر کنیم.

 

رقابت در میدفیلد و میانه جدول

هاس فقط با اختلاف یک امتیاز بیشتر از آلفا تائوری در رده هشتم جدول قهرمانی سازندگان یا همون تیمی قرار گرفته و استون مارتین با اختلاف 4 امتیاز نسبت به آلفا رومئو عقبت توی رده هفتم قرار داره و مکلارن به خاطر مشکلات پایداری موتور های آلپین موفق شده تا این فصاله رو بین خودش و آلپین کم و تنها با 4 امتیاز در پشت آلپین برای جنگ بر جایگاه چهارم بره.

هر پوزیشن میلیون ها دلار ارزش جایزه ای برای تیم ها داره و تیم های میان جدولی خودشون رو برای مسابقه اینتر لاگوس برزیل آماده میکنند تا یک جنگ به تمام معنا رو در میانه جدول بین تیم های میان جدولی در دو گرنپری آخر فصل شاهد باشیم.

پیر گسلی در مرز حذف شدن از یک مسابقه!

پیر گسلی به خاطر پنالتی های دریافتی که توی بازه 12 ماه داشته به رقم 10 امتیاز منفی رسیده، اگه مرتکب جریمه ای بشه و دو امتیاز منفی دیگه طی دو مسابقه آخرش بهش داد بشه، به صورت اتوماتیک یک مسابقه پیر گسلی به کل از دست خواهد داد.

البته این موضوع تا آخر ماه می میلادی همراه پیر گسلی خواهد بود تا امتیازا از اون بازه 12 ماهه ای که باطل میشوند بگذرند.

یکی از اون پنالتی هایی که پیر گسلی داشت مربوط به گرندپری ژاپن هست که تحت پرچم قرمز سرعتش از حد مجاز بیشتر بود و توی همون جا بود که یک تراکتور رو وسط پیست دید و بقیه ماجرا.

توی استین آمریکا، تحت شرایط ماشین ایمنی فاصله بیشتر از طول 10 ماشین با ماشین جلویی رو رعایت نکرد.

آخرین پنالتی که دریافت کرد توی پیست مکزیک بود که از پیست خارج شد و از لنس استرول توی این شرایط سبقت گرفت.

توی سه مسابقه اخیر درواقع 5 امتیاز منفی دریافت کرده که اگه دو امتیاز منفی دیگه دریافت بکنه، یک مسابقه رو از دست میده.

 

پارسال گرندپری اتریش شبیه ی بازی راحت برای ردبول بود، اما امسال یکم شرایط فرق کرده، برای همه ماها مشحصه که فراری و ردبول هر دو از فلسفه متفاوتی توی طراحری ماشین هاشون استفاده کردند.

ردبول ها توی پیست های پر سرعت بهترن، فراری ها توی پیست های سرعت متوسط و کم سرعت بهترن.

در مجموع مرسدس بیشترین تعداد پل پزیشن این گرند پری رو داره ولی لذوما این موضوع باعث نمیشه که بگیم مرسدس توی این پیست از همه بهتره.

توی سیلور استون اونا خیلی عالی عمل کردند، درسته، اما باید به یاد داشته باشیم که پیست سیلور استون یک پیست با تخریب لاستیک پایین، سطح پیست دست انداز قابل توجهی هم نداره و این یعنی همه چیز متناسب با احوالات فعلی خودروی w13 مرسدس بود.

اما اتریش یکم بحثش فرق میکنه.

توی اتریش به خاطر ارتفاع از سطح دریایی که وجود داره و ساختار متناسب فراری نسبت به هوای رقیق، به نظر میرسه که فراری ها اینجا دست برتر رو نه تنها به خاطر ارتفاع پیست دارند بلکه اونا عمدتا توی تولید دانفورس نسبت به ردبول ماشین بهتری هستند ولی با درگ به نسبت بیشتر که این موضوع به خاطر حجم بزرگ ساید پاد های فراری هست.

به صورت کلی از سال 2016 تا به الان شش پل پزیشن گرند پری اتریش منجر به برد مسابقه اتریش شده و درنتیجه پل پزیشن اینجا یک موضوع کلیدی هست.

در رابطه با کیس فراری، اونا از سال 2003 که مایکل شوماخر برنده گرند پری بود تا به الان هیچ پیریوزی توی گرندپری اتریش نداشتند.

پیش بینی میشه که گرندپری استرالیا رقابت بین ردبول و فراری از هر وقت دیگه ای نزدیک تر باشه، چهار راننده ای که براری پیروزی میجنگند.

البته پیش بینی میشه که برای روز یکشنبه بارندگی توی پیست داشته باشیم که تنور رقابت رو داغ میکنه.

موضوع بعدی لاستیک ها هستند که پیرلی از نرمترین ترکیب خودش یعنی C5,C4,C3 استفاده میکنه و همین موضوع ممکنه که باعث بشه تا جنگ استراتژی تیم ها داغ تر بشه و این یعنی لزوما کسی که پل پزیشن رو میگیره کار سختی داره که بخواد پیروزی این مسابقه رو هم داشته باشه.

احتمال این که یک مرسدسی روی سکو ببینیم اونم به دلیل استفاده پیرلی از نرم ترین ترکیب لاستیک های خودشه.

امید زیادی وجود داره که ما یک مکلارن یعنی لندو نوریس رو توی رده های بالا ببینیم.

فرناندو آلونسو، راننده دوست داشتنی تیم رنو، از اونجا که چند مسابقه اخیرشش رو به خوبی پشت سر گذاشته و رده پنجم گرند پری سیلور استون رو هم داشته به نظر میرسه که شرایط خوبی داره تا اونو دوباره توی رده های بالا ببینیم.

مرسدس توی میدفیلد دیگه توی شرایط شکارچی نیست و بهترین ماشین میدفیلده در حال حاضر، ولی آلپین و مکلارن از نظر رقابتی بودن به هم خیلی نزدیک هستند و رقابت نزدیکی باهم دیگه خواهند داشته.

 

 

بعد از تمرینات و تحلیل هایی که صورت گرفت برای همه مشخص بود که فراری اینجا واقعا" سریعه و دست برتر رو داره، خواهشا" بهم حمله نکنید، وقتی پرز اونجوری توی دوربین کنترلش رو از دست داد خدایش یکم خندم گرفت، وقتی هم که ساینز زد بهش، بیشتر خندم گرفت، وقتی که آلونسو هم مستقیم رفت توی دیوار دیگه کلا" جر خوردم از خنده که سه تا راننده مطرح یحو با هم همزمان چیکار که نکردن.

بریم سر اصل مطلب، فراری ها توی هر سه جلسه تمرین از ردبول ها سریعتر بودند و جای تعجب کندتر بودند مکس نسبت به پرز بود البته پرز توی پیست های خیابانی خیلی اگرسیو رانندگی میکنه هرچند که اسپین شد.

هرچی امروز بگیم از عملکرد لندو نوریس و مکلارن کم گفتیم، کی فکرش رو میکرد که لندونوریس با مکلارن بتونه توی رده چهارم قرار بگیره؟ البته هم تیمیش ریکاردو معلوم نیست چشه و توی رده 15 هم قرار داره، هرچند که ماشین های جدید اصلا" باب میل ریکاردو نیستند.

هرچی مرسدس توی بارسلونا خوب بود، اینجا به نظر میرسه که اون چیزی نیستند که باید باشند و هملیتون مدام شکایت داشت که ماشین اونقدر لرزش داره که دارم عقلم رو پشت فرمون از دست میدم، اونا اصلا" شرایط راحتی رو اینجا ندارند و البته وسطشون هم آلونسو بود که با توجه به ماشینی که در اختیار داره، تایم های خوبی رو ثبت میکنه و موفق شد سریعتر از همیلتون توی جایگاه هفتم قرار بگیره.

مارتین براندل هم توی جریان تمرینات نزدیک پیست، میگفت که مرسدس روی کرب های وحشتناک رفتار میکنه و ی جا راسل جلوش نزدیک بود بره توی دیوار همون لحظه. 

شگفتی دیگه این تعیین خط، سباستین وتل بود، موناکو پیست آدم های باتجربه ای مثل وتل هست، موفق شد با اختلاف کمی نسبت به سدر جدول توی رده نهم قرار بگیره، 

موناکو مشخصا" جایی هست که اونقدر ها قدرت موتور مهم نیست، ولی از اونجایی که فراری موتور بهتری توی شتاب گیری داره، دست برتر رو اینجا دارند و از طرفی قبل از این که سه تا راننده همزمان تصادف بکنند، لکلرک توی تنها سکتور یک حدود یک دهم ثانیه دیگه تایمش رو بهتر کرده بود.

اما مکس واقعا" داشت با ماشین میجنگید و توی هر سه جلسه تمرین با ماشین مشکل داشت، نه تنها مکس بلکه هر دو راننده مرسدس مشکل داشتند، همه این ها در حالی هست که فراری توی این پیست با آرامش کارشو انجام میداد، فقط امیدوارم که برای فردا فراری مثل بعضی وقت هاش بنا به هر دلیلی حال طرفدار هاشو نگیره.

 

 

از اونجا که تا اولین گرند پری میامی زمان زیادی نمونده (از همین لحظه که من دارم مینویسم  58 دقیقه مونده) میخوایم با هم ی نگاهی به دیتا ها بندازیم تا ببینیم، با توحه به شرایط آب و هوایی و ستاپ ماشین ها و لاستیک های موجود، تیم ها چه استراتژی رو برای این مسابقه میتونند در نظر بگیرند.

از اونجایی که این پیست کاملا" جدید هست و هیچ مسابقه ای تا به الان توش انجام نشده چه برسه به فرمول یک که تیم ها بخوان یک سری دیتا از قبل داشته باشند، در نتیجه همه تیم های فرمول یک اینجا یک چالش بسیار بزرگ در پیش دارند.

سریعترین استراتژی!

مشخصا هیچ کسی نمیدونه، البته بسته به شرایط هر ماشین متفاوت هست، البته یک آپشن مشخص برای همه گرید یا ماشین های پیست مشخصا وجود خارجی نداره.

مثلا برای بعضی از تیم ها لاستیک هارد، لاستیک به شدت بهتری هست اما برای یک سری تیم دیگه بدترین انتخابشون میشه لاستیک هارد، همه اینا به ستاپ خودرو و dna ماشین و سبک رانندگی راننده برمیگیرده.

اما در مجموع یک سری پیش بینی هایی رو میشه کرد.

به خاطر رفتار سطح پیست، به نظر میرسه که تیم ها از استراتژی دو پیت استاپه استفاده بکنند. مخصوصا این که پیچ های پر سرعت پدر لاستیه های جلو رو در میارند، برای این پیست استارت با لاستیک مدیوم به نظر گزینه خوبی میاد طبق گراف بالا میشه اینجوری در نظر گرفت که از دور 12 تا دور 19 تیم ها میتونند با استینت های متوسط برند روی لاستیک هارد.

 

از اونجا که استراتژی ها دو پیت باید باشه و بعیده که تیمی ریسک پنچر شدن رو به جون بخره، از دور 30 به بعد پیت ها به لاستیک دوم شروع میشه.

تیم های مثل ردبول، مکلارن، آلفاتائوری، یا هاس، میتونند به استراتژی دوم نیم نگاهی داشته باشند که از لاستیک مدیوم به هارد و بعد از اون مجدد به مدیوم هست و یا این که میتونند استینت خودشون رو با لاستیک هارد بیشتر کش بدند و درواقع از استراتژی سوم استفاده بکنند یعنی مدیوم به هارد و هارد به سافت و زدن فستس لپ برای تیمی مثل ردبول فکر کنم اینجا مهم باشه.

اما تیم هایی مثل فراری و مرسدس میتونند از استراتژی اول استفاده بکنند، یعنی مدیوم به هارد و از هارد به ست دوم لاستیک های هارد، ولی تیم هایی مثل مکلارن و آلفاتائوری هر سه نوع لاستیک هاشون رو به نظر میاد که بخواند استفاده بکنند یعنی همون استراتژی سوم. 

 

اگه یک آپشن دیگه ای هم برای ده تا ماشین جلوتر باشه چی؟ 

این موضوع به این بستگی داره که لاستیک هارد چقدر خوب رفتار بکنه. ممکنه که تیم ها بعد از استفاده لاستیک های هارد متوجه بشوند که با همین لاستیک ها هم بشه تا آخر مسابقه رفت و یک پیت استاپ کمتر مساوی هست با 22 ثانیه کمتر از دست دادن توی مسیر پیت لین، اما ممکنه که اونقدر ها هم سریع نباشه و راننده برای این که بتونه لاستیک رو تا آخر مسابقه مدیریت بکنه عملا" از تیم های دیگه عقب بیفته.

 

اما استراتژی تک پیت استاپه درواقع سریعترین استارتژی ممکنه میتونه باشه، البته اگه ترکیب لاستیک ها و راننده و ماشین بتونند بهترین خودشون رو نشون بدند.

البته فراری که عملا" از هارد هاش استفاده نکرده و ردبول هم دو ست لاستیک مدیوم نو داره، یعنی ممکنه که ردبول ها اواخر مسابقه با رفتن روی لاستیک مدیوم استراتژی تک پیت فراری رو خراب بکنند و فراری رو مجبور بکنند که پیت استاپ انجام بده. ریسک رسیدن مکس به لکلرک قطعا" بیشتر از برخورد شهاب سنگ رو تکه تکه شدن زمینه، البته خدا نکنه :) 

شرایط آب و هوایی و سیفتی کار یا همون ماشین ایمنی؟

البته هوا گرمه و 33 درجه هست اما 40 درصد احتمال بارش وجود داره که اگه این اتفاق بیفته مسابقه رو اونقدر جذاب میکنه که حد و حساب نداره مخصوصا" اگه این اتفاق آخرای مسابقه بیفته، روسیه 2021 یادمون نره که چی شد.

 

به نظر نمیرسه که شاهد تصادف قابل توجهی اینجا باشیم، دسته کم توی تعیین خط که چیزی ندیدیم.

در حال حاضر که به اینجا رسیدم فقط 3 دقیقه تا استارت مسابقه باقی مونده و باید زودتر کار رو جمع کنم و بریم پای مسابقه.

فعلا" امیدوارم مسابقه جذابی رو ببینیم. 

 

 

برای تیم ها این موضوع که توی پیست های جدید تا اونجا که ممکنه بتونند دور بزنند خیلی مهم هست و اینجا ما سعی داریم تا ببنیم که توی نوبت تمرینات اول و دوم در واقع چه اتفاقاتی افتاده و تیم ها در حال حاضر کجای کار ایستادند.

 

1-تایم خوب و جذاب مرسدس

خوب مرسدس کلی کار جدید روی ماشینشون انجام داده که به عنوان مثال میشه به باله عقب با دانفورس پایین جدیدشون و به تغییرات عمده توی اند پلیت باله جلو.

 

تیم مرسدس سعی داشت تا ببینه، آپدیت های جدیدش  که ماها زمان برده تا بهشون برسه در چه مرحله ای قرار دارند، اما خوب سرعت مرسدس توی تمرینات

دوم اونقدر بالا بود که جرج راسل راننده تیم مرسدس موفق شد تایم اول تمرینات دوم رو برای مرسدس ثبت بکنه که به نسبت مسابقه قبلی این یک جهش رو به جلو برای مرسدس بود.

به خاطر این که اینجا یک پیست با دانفورس نسبتا کم هست، ما خیلی شاهد مشکل پورپوزینگ اینجا نبودیم، البته باید اشاره به این موضوع هم بکنیم که هوای اینجا گرمه و لاستیک ها خیلی راحتر به دمای مناسبشون میرسن و تنها یک دور راننده برای گرم کردن لاستیکش نیاز داره.

با این وجود، جرج راسل که نفر اول بود و هم تیمیش لویس همیلتون که نفر چهارم سریعترین راننده های نوبت دوم تمرینات بودن، با توجه به زمان هایی که کسب کردند نشون دادند که چقدر به ردبول و فراری نزدیک شدند که البته هنوز به مقدار قابل توجهی از دو تیم برتر گرید عقب تر هستند.

دیتا هایی که وبسایت فرمول یک منتشر کرده نشون میده که مرسدس ها حدود 0.45 ثانیه از تیم برتر یعنی فراری عقبتر هستند 

 

با توجه به داده های بالا، فراری با اختلاف کمتری نسبت به ردبول ماشین سریعتری توی تعیین خط هست، این اختلاف اونقدر کمه که میشه گفت فراری و ردبول بیشتر برابر هستند چون چیزی حدود 0.05 ثانیه فقط با هم اختلاف دارند.

مرسدس هم که مشخصا" یک قدم بزرگ برداشته و لی 0.45 ثانیه نسبت به فراری کندتره، اما مشخصا پیشرفت بزرگی رو تیم داشته.

آلفاتائوری با اختلاف 0.9 ثانیه باز هم نسبت به گذشته بنا به هر دلیلی در شرایط بهتری هستند.

مکلارن و آلپین با اختلاف 0.02 ثانیه، خیلی به هم نزدیک هستند و میتونند رقابت جالبی رو توی مرحله تعیین خط داشته باشند.

آلفارومئو که به نظر میرسید جلوترین ماشین میدفیلد باشه در حال حاضر فقط کمی از ویلیامز ها سریعتر هستند که حدود 0.05 ثانیه هست.

و اما استون مارتین، این تیم با یک اختلاف عجیبی نسبت به هر تیم دیگه ای آخرین تیم گرید قرار گرفته، اختلافش با نزدیکترین تیم یعنی ویلیامز هست 0.55 ثانیه و با فراری هست 1.84 ثانیه.

 

2-مشکل مکانیکی ردبول مجدد کار دستشون داد

ردبول در حال حاضر دو تا پیروزی رو توی فصل 2022 داشته و توی گرند پری ایمولا هم 1-2 بدون دردسری رو تجربه کردند، اما اینجا مجدد مشکلات خرابی ردبول مجدد کار دست تیم داد، به نظر میرسه همون مشکلی که باعث شد مکس 2 بار DNF بشه اینبار این جا هم اتفاق افتاده باشه.

مکس زمان زیادی رو توی نوبت اول تمرینات، توی گاراژ سپری کرد که بیشتر به خاطر این بود، گیربکسشون دوچار مشکل دما میشد، اونا داشتند دنبال راه حلی میگشتند تا این مشکل رو رفع بکنند، اونم توی پیسیتی که داشتن دیتا خیلی مهم هست و هیچ تیمی توش مسابقه نداده بوده.

توی نوبت تمرینی دوم هم با وجود این که زمان زیادی توی گاراژ بود، اینبار مشکل هیدرولیکش مجدد برگشت و مجبور شد بدون هیدرولیک ماشین رو به پیت لین برگردونه و میشه گفت بدترین اتفاق ممکن برای مکس و ردبول بود.

با همه این وجود در سمت دیگه گاراژ اخبار بهتری به دست میرسه، سرجیو پرز تا اونجا که تونست بدون مشکل دور زد و تونست سومین ماشین سریع نوبت تمرینات دوم گرند پری میامی باشه.

طبق داده ها به نظر میرسه که ردبول حدود 0.19 ثانیه نسبت به فراری ها توی روند مسابقه ای کندتر باشه.

 

با توجه به داده های سایت فرمول یک از اونجایی که ردبول خیلی نتونست دیتا برای مکس جمع آوری بکنه، اما به نظر میرسه که در مجموع اونا ماشین کندتری هستند و فراری ماشین بهتری برای رانندگی هست و حدود 0.19 ثانیه از ردبول ها سریعترین ماشین پیست هستند.

مرسدس به نسبت حدود 0.48 ثانیه از فراری ها کندتر هستند و شاید شانس گرفتن سکو هم برای این مسابقه درصورت این که استراتژی مناسبی داشته باشند رو داشته باشند، ما بارها دیدیم که مرسدس چجوری توی استراتژی موفق بوده.

آلپین، مکلارن و آلفارومئو خیلی به هم نزدیک هستند و به نظر میرسه که این سه تیم رقابت نزدیکی باهم داشته باشند و کلی رده این وسط جا به جا بشه.

آلفاتائوری و هاس اختلاف زیادی دارند با تیم های مید فیلد و شاید هیچ رقابتی با تیم های بالاتر نتونند که داشته باشند.

استون مارتین اینجا دیگه تیم آخر نیست ولی به نسبت ویلیامز برتری ناچیزی داره اما اصلا" جایگاه قابل قبولی ندارند، هر دو تیم حدود 1.60 ثانیه از فراری ها کندتر هستند.

 

3-شرایط مطلوب فراری که ی جورایی ترکیبی پرو هست

از ی سمت فراری f1-75 سریعترین خودروی میامی بوده، اگه بهترین تایم های مینی سکتور های لکلرک رو کنار هم بگذاریم متوجه میشیم که اون میتونست به راحتی سریعترین خودروی تمرینات نوبت دوم باشه.

اما سمت دیگه گاراژ شرایط به خوبی اونور نیست، جایی که کارلوس ساینز مجدد با لاستیک سافت تصادف کرد، با این وجود فراری با لاستیک های مدیوم دست نیافتنی هست اما خوب زدن دور توی این پیست از اهمیت خاصی برای مهندس ها برخوردار هست تا بتووند اونقدر داده و اطلاعات جمع آوری بکنند که برای روز مسابقه با دست پر بهترین استراتژی رو برای رانندشون پیاده بکنند.

 

طبق دیتا ها فراری هم توی تعیین خط و هم توی مسابقه سریعترین خودروی پیست هست، جالبه بدونید که فراری با مود موتوری پایینتری در حال تایم زدن توی پیست بوده و این به یعنی، میتونه اختلاف از اینی که هست بیشتر هم باشه و باید تا تعیین خط صبر کنیم و ببینیم که اونا چی در آستین دارند.

 

سلام به همه و سریع میریم سر اصل موضوع، گرند پری میامیی و باید بهتون بگم، زمانی که دارم این مطلب رو مینویسم که حدود 10 ساعت تا اولین نوبت تمرینی فرمول یک میامی بیشتر نمونده.

میامی توی ایالت فلوریدا آمریکا قرار گرفته و از سال 1959 تا به الان هیچ مسابقه فرمول یکی توی این ایالت تا به الان برگذار نشده و اولین مسابقه فرمول یک فلوریدا بعد از نیم قرن یا بهتره بگم بعد از 63 قراره که توی میامی برگذار بشه.

 

رقابت بر سر پول پوزیشن

از اونجایی که هیچ دیتایی در رابطه با این پیست جدید فرمول یک میامی در دسترس نیست، مجبوریم به دیتا های پیست های دیگه این فصل نگاه بندازیم.

خوب به فصل که نگاه میکنیم هم ردبول و هم فراری هر کدومشون توی چهار تا گرند پری دو تا پول پوزیشن داشتند، چارلز لکلرک توی گرند پری بحرین و استرالیا که برای فراری گرفت، مکس توی گرند پری ایمولا و چکو یا سریجو پرز توی گرند پری جده یا گرند پری عربستان که برای ردبول بدست آوردند.

 

طبق حرف مدیتر تیم فرمول یک فراری، ماتیا بینوتو  که گفته برای "امسال مثل فنر همه چیز یا به سمت فراری و یا به سمت ردبول در نوسان خواهد بود" ولی یک راننده وجود داره که بتونه اولین پول پوزشن این مسابقه رو بدست بیاره، اون راننده کسی نیست جز کارلوس ساینز اسپانیایی.

راننده اسپانیایی تیم فراری توی نوبت دوم تعیین خطر ایمولا وقتی که پیست خشک بود تایمی رو ثبت کرد که نشون میداد میتونه به راحتی پول پوزیشن رو در اختیار داشته باشه، ولی متاسفانه به خاطر تصادف توی نوبت دوم تعیین خط، این شانس رو از دست داد، یک مشکل توی استرالیا باعث شد که این شانس رو از دست بده و این یعنی کارلوس ساینز، راننده فراری تنها راننده ای هست که بین راننده های دو تیم برتر موفق نشده تا پول پوزیشن رو کسب بکنه و حالا باید دید که کارلوس ساینز میتونه بهترین خودش رو بدون هیچ مشکلی توی میامی نشون بده یا نه.

 

رقابت بر سر پیروزی

پیروزی توی این چهار گرندپری هم بین هر دو تیم به صورت 50 50 بوده و دو برد برای مکس و دو برد برای لکلرک.

با توجه به لیوت پیست میامی که شامل همه چیز هست، از پیچ های کم سرعت گرفته تا سرعت متوسط و پرسرعت، این یعنی چی ؟ به این معنی هست که مزیت خاص یک تیم مثلا" ردبول توی پیست های پرسرعت ممکنه دست برتر رو داشته باشه نسبت به فراری برتری میتونست کسب بکنه اما توی این پیست، چون میکسی از هر چیزی وجود داره هیچ تیمی برتری خاصی نسبت به تیم دیگه ای نمیتونه داشته باشه یا اگه هم داشته باشه خیلی کمه.

اما موضوعی که باعث میشه اینجا بیشتر به درد فراری بخوره این موضوع هست که خودروی فراری یعنی f1-75 توی هر جایی خوب هست، رفتارش به این صورت هست که اونا فقط نیاز دارند که ماشین رو روشن کنند و شروع به رانندگی بکنند.

منظور این هست که توی پیسیت جدیدی که تیم ها هیچ داده ای ندارند، به نظر میرسه که فراری راحتر از هر تیم دیگه ای امکان ستاپ کردن مناسب ماشینش رو داشته باشه.

 

البته باید در نظر بگیریم که کارلوس ساینز اگه بتونه برای برد بجنگه، میتونه به تنهایی خیلی اتفاقاتی رو رقم بزنه، خیلی توی دو گرندپری گذشته شانس رقابت نداشت، توی استرالیا و دور دوم اسپین شد و خارج شد از مسابقه، توی ایمولا هم همون پیچ اول فرستادنش توی گراول و از مسابقه خارج شد، البته فراموش نکنیم که پرز هم همون قدری که ساینز تشنه پیروزی هست، دوست داره تا پیروزی رو توی این پیست برای خودش داشته باشه، اولین باری که پرز برای ردبول یک برد رو داشت، گرندپری باکو بود.

 

تیم هایی که دستشون از سکو دوره

مرسدس با وجود فاجعه ای که هست به هر حال تحت هر شرایطی که بوده موفق شدند توی چهار گرندپری گذشته، دو سکو رو برای تیمشون داشته باشند و جرج راسل تنها راننده ای هست که موفق شده تا به الان دست کم پنج به بالا مسابقات فرمول یک رو تا به اینجای کار تموم بکنه.

بعد از این که لویس توی رده سیزدهم و راسل توی رده چهارم مسابقه رو تموم کردند، توتو ولف مدیر تیم فرمول یک مرسدس، طی یک نشست خبری گفته بود که "ما چند جهت رو برای اینن که بتونیم ماشینمون رو بهتر بکنیم پیدا کردیم، میخوایم که این تجربیات رو به میامیی بیاریم تا ببینیم که آیا شبیه سازی های ما درست بودند یا خیر" که در مجموع نظرش کلا" مثبت بود.

 

البته نباید فراموش کنیم که آلفارومئو برای ایمولا از یک طراحی جدیدی توی عقب خودرو خودش داشت و اگه مسابقه یک دور دیگه ادامه میداشت والتری بوتاس میتونست از جرج راسل هم عبور بکنه، اما نکته جالب اینجاس که پیت استاپ بد والتری باعث شد که سکوی ایتالیا رو از دست بده. یعنی میشه با اطمینان گفت که آلفارومئو با بوتاس میتونه برای سکو یا دست کم برای پنجمی یعنی جلوترین تیم میدفیلد بجنگه.

نکته این که عکس بالا تصویر بالایی فلور جدید آلفارومئو رو به نمایش گذاشته.

البته قابل ذکر هست که مکلارن هم توی فرم خوبی هست که اونا از مرسدس ها هم بهتر تا به الان مسابقه دادند و لندو نوریس راننده فرمول یک مکلارن هم موفق شد تا توی این مسابقه سکو سوم رو دراختیار داشته باشه.

هاس تنها تیم آمریکایی رقابت فرمول یک حالا توی توی خونه خودش قرار که مسابقه بده و میتونند یک رقابت نزدیک با دو تیم آلپین و مرسدس داشته باشند.

 

موضوع آخری که باید بهش اشاره کنیم آب و هوا هست، گرمای میامی میتونه برای راننده های یک چالش بزرگ باشه و هر راننده ای که آمادگی جسمانی و تحمل بالاتری رو داشته باشه بزارید بگم کمتر سوسول باشه، میتونه مسابقه بهتری رو توی این گرند پری داشته باشه.

از اونجایی که فرمول یک اونقدرا هم قابل پیشبینی نیست، باید دید که چه برای تعیین خط و چه برای روز مسابقه کدوم تیم دست برتر رو داره.

 

 

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه