• Colors: Blue Color

توی موناکو دیدیم که فراری چجوری با اشتباهاتش برد رو دو دستی به ردبول تقدیم کرد و حالا میخوایم که این موضوع رو برسی بکنیم که ببینیم چه اتفاقی دقیقا" افتاد و بهترین انتخاب برای فراری چی میتونست باشه.

آخرین باری که یک تیم توی خط اول مسابقه شروع کرده و مسابقه رو نبرده، برمیگرده به سال 2008 که هوا شرایط ترکیبی داشت، که اونجا هم باز فراری بود که نتونست یک 1-2 تمیز رو داشته باشه.

ترک پوزیشن توی یک پیسیتی مثل مناکو خیلی مهمه، اینجا اصلا" جا برای سبقت گیری وجود نداره و خودرو ها باید نسبت به هم خیلی برتری داشته باشند تا بتونند توی جا های خاص این پیست سبقت بگیرند.

پالمر راننده سابق فرمول یک از این که فراری اجازه داده که به این راحتی ردبول برنده این مسابقه باشه گفته که این کار فراری مثل یک گناه کبیره بوده.

ردبول هیچ چیزی برای از دست دادن نداشت پس اجازه دادند که چکو بره روی لاستیک اینترمدیت و بهشون هم جواب داد.

پیت استاپ پرز یکم نگران کننده بود، چون که واقعا" مشخص بود که ردبول داره قمار میکنه، پرز پشت مکلارن یعنی لندو نوریس به پیست برگشت، البته این موضوع باعث نشد که مکلارن استراتژی خودش رو تغییر بده.

چیزی که خیلی به پرز کمک کرد این بود که درست توی فلایینگ لپ پرز، نوریس پیت کرد و پرز کاملا" آزاد بود تا پوست لاستیک های اینترمدیت رو بکنه، این موضوع باعث نگرانی توی گراژ فراری شد و خواست تا ساینز رو پیت بکنه و ساینز از پیت کردن اجتناب کرد و خواست که اونقدر توی پیست بمونه تا بره روی لاستیک های اسلیک.

 

ولی وقتی به لکلرک گفتند که پیت بکنه، خیلی سر و صدا نکرد چون میدونست که تیم به دیتاهایی خیلی زیادی دسترسی داره و میتونه بهترین تصمیم رو بگیره.

لکلرک تا به اینجای کار بدون خطا همه کارشو انجام داد، مخصوصا این که اینجا گرندپری خانگی لکلرک محصوب هم میشه. پنج ثانیه حدودا جلوتر بود و روحش هم خبر نداشت که بقیه دارند چیکار میکنند و شاید این فاصله به کل از بین رفته باشه.

خود فراری هم به این موضوع فکر کرده بود ولی شاید اونا به کل یادشون رفته بوده که پرز داره چیکار میکنه.

وقتی لکلرک رفت روی اینترمدیت به لکلرک گفتند که، ممکنه با پرز خیلی باهاش نزدیک باشه توی خروجی پیت، درسته که حدود 4 ثانیه با پرز فاصله داشت ولی پرز موفق شده بود که یک آندرکات پرقدرتی رو انجام بده و حدود هفت ثانیه رو کاور کنه، چیزی که فراری اصلا" پیشبینیش رو نکرده بود.

فراری تنها لازم داشت که سه دور دیگه لکلرک رو بیرون نگه میداشت تا بره روی لاستیک اسلیک، چیزی که دو دور بعدش بعضی از از تیم ها انجام دادند.

پیت لکلرک توی اون زمان همون پاشنه آشیلی بود که باعث شد برد یک مسابقه رو از دست بده، نشون داد که فراری توی اون لحظه چقدر هیجانی رفتار کرده.

 

به هرحال به نظر میرسه که فراری باز هم میتونست برنده باشه اگه ساینز اجازه میداد که پیت استاپش رو انجام بده اما وقتی استراتژی خودش رو توی کاکپیت هم عملی کرد اتفاق بدی نیفتاد و عملا استراتژی بدی هم نبود، ولی وقتی هم که از پیت بیرون اومد پشت ویلیماز لطیفی گیر کرد، لطیفی تا خود تونل به ساینز اجازه عبور نداد و این موضوع باعث شد که ساینز نسبت به هم تیمیش دو ثانیه از دست بده و اگه توی فلایینگ لپش تنها نیم ثانیه سریعتر میبود الان برنده گرندپری موناکو بود و مسابقه ساینز تا حدودی به خاطر لطیفی خراب شد.

لطیفی تنها راننده ای نبود که فراری رو اذیت میکرد، بلکه الکس آلبون هم همین بلا رو سر لکلرک آورد، لطیفی تازه رفته بود روی لاستیک اسلیک و لکلرک با لاستیک اینترمدیت پشتش بود و یک دور کامل لکلرک رو پشت سر خودش نگه داشت، البته کاری که آلبون کرد میتونست به راحتی تحت برسی قرار بگیره، البته موضوعی که هست اینه که آلبون نمیخواست تا اجازه بده تا دمای لاستیک هاش پایین بیاد به خاطر همین عملا" نسبت به پرچ های آبی هیچ واکنشی نشون نمیداد و وقتی که از پیچ به خاطر اشتباهش خارج شد، به لکلرک اجازه داده شد که تخته گاز بره.

البته عبور کردن از ماشین های لپی توی مناکو کار راحتی نیست ولی خوب به نظر لطیفی باز کار منطقی تری کرد تا آلبون.

البته همه این اتفاقات بخشی از پازلی هست که باعث شد فراری پیروزی رو از دست بده.

پیت بد معقه لکلرک و این که بهش توی بدترین معقه گفتند پیت بکنه و توی خود پیت لین که بود و خیلی دیگه دیر شده بود فهمیدند که چه اشتباهی کردند و دیگه برای این که لکلرک رو بیرون نگه دارند خیلی دیر شده بود.

ولی کار پرز هم حرف نداشت و تونست کار تمیزی رو توی موناکو انجام بده، نه تنها پرز بلکه گاراژ ردبول در مجموع استراتژی خوبی رو انجام دادند.

در رابطه با قفل کردن پرز هم انگار ی پرند از جلوی ماشینش عبور میکنه و پرز یک لحظه تمرکزش رو از دست میده. 

 

 

 

 

 

قبل از هر چیز باید بگم که اونقدر این مدت مشغله کاری داشتم که نتونستم ی خبر کار بکنم، از همین تریبون از همتون عذرخواهی میکنم.

اما بریم برسیم به گرندپری اسپانیا و اتفاقاتش،

مهمترین نکته این گرندپری این بود که مرسدس گپ خودش رو با صدر جدول خیلی کم کرده و آپدیت های این تیم بهشون جواب داده، نکته جالبتر اینجاس که اونا توی مسیر مستقیمی سریعترین ماشین پیست بودند. البته نکته این بالاترین سرعت توی مستقیمی شتابگیری بهتر فراری بود.

 

البته آپدیت های مرسدس هم کم نبودند و یک آپدیت بزرگ برای بخش کفه خودرو خودشون آورده بودند.

 

اما برگردیم به مشکل مرسدس که پورپوزینگ بود، مرسدس آرومترین خودرو پیست از این نظر بود و حالا تیم مرسدس یک مسیر مشخصی برای توسعه خودرو پیدا کرده و این تازه اول راه مرسدس هست و باید دید که اونا در آینده چه کاری میتونند با کانسپت خودشون انجام بدند.

کارلوس ساینز مشکلش با ماشین فراری هنوز مشخص نیست، شاید به خاطر سبک رانندگی کارلوس هست که اینقدر راحت ماشین رو از دست میده و مجدد اسپین شد و به قول معروف اون روحیه جنگده ای که چارلز داره رو به شخصه من توی کارلوس ساینز نمیبینم ولی عوضش همچین روحیه ای رو من توی همیلتون خیلی میبینم.

البته مدیر تیم فراری یعنی ماتیا بینوتو در مورد اسپین شدن کارلوس توی پیچ چهارم گفته که کارلوس عملا" راننده خیلی خوبیه و خوب رانندگی میکنه اما لکلرک واقعا" خوب رانندگی میکنه و مشکل کارلوس برمیگرده به این که لکلرک میتونه ماشین رو خیلی اگرسیو ستاپ بکنه ولی کارلوس فعلا" امکانش رو نداره و باید تجربه بیشتری کسب بکنه تا بتونه مثله لکلرک این کار رو روی ماشینش انجام بده.

 

همیلتون آخر شد ولی کجا کارشو تموم کرد؟ آخر مسابقه تونست  از کارلوس ساینز عبور بکنه اما به خاطر دمای هوا که بیشتر شده بود، مشکل دما پیدا کرد  و مجبور بود "لیفت اند کوست" بکنه، یعنی این که پاش رو زودتر از روی گاز برداره و توی پیچ بره  و اجازه بده که دمای موتورش بیاد پایین، به خاطر همین عملا" نتونسد ردش رو مقابل کارلس ساینز نگه داره.

 

مکس هم که مشکل DRS داشت و عملا" دور هایی زیادی رو پشت راسل سپری کرد و زمان زیاید رو توی دیفیوزر راسل گذروند و اون هم به خاطر خرابی توی سیستم DRS مکس بود و کلی تلاش کرد تا بتونه از سد راسل عبور بکنه و لکلرک از این شرایط به نفع خودش استفاده کرد و حسابی فاصله باز کرده بود و قابل توجه بود که فشار قابل ملاحضه ای به ماشین نمیاورد و داشت برای خودش توی لیگ خودش رانندگی میکرد و این فاصله رو بیشتر میکرد، اما از اونجایی که فراری همیشه باید ی جایی حال فن های خودش رو بگیره، درست جایی که نباید موتور لکلرک خراب شد.

 

حالا فراری به کنار پرز وقتی رسید به مکس از تیم خواست که بهش اجازه بدند تا از مکس عبور بکنه و به راسل حمله بکنه، که جوابی از سمت تیم بهش داده نشد، جالبیش اینجاس که حتی اجازه ندادن رده اولی خودش رو حفظ بکنه و رو سکو یک رو از پرز تیم ردبول گرفت مدیر تیم فرمول یک ردبول کریستین هورنر گفته که به خاطر پیس راسل این کار رو کردیم که به نظرم جک بود این حرف و اونا فقط میخواستند که مکس برنده مسابقه بشه به نظر میرسه که ردبول خیلی کاری برای پرز نخواهد کرد و از ی جایی به بعد پرز قطعا شرایط ردبول رو میتونه بهم بزنه.

این مورد رو ما توی ریکاردو هم دیدیم، البته ریکاردو با قلدوری خودش از دستورات تیمی پیروی نمیکرد و روحیه جنگنده خودش رو داشت. 

قطعا راننده ای مثل پرز از ی جایی به بعد هم مثل دنیل ریکاردو برای خودش رانندگی خواهد کرد، مثل جریان و اتفاقی که بر سر نیکو روزبرگ افتاد، البته جنگ درون تیمی که بین دو راننده مرسدس توی اون سال ها بود چیزی بود که تیم اجازشو داده بود، نیکو واقعا" راننده ای بود که اجازه نمیداد که براش تصمیم بگیرند، بهترین خودش رو به نمایش میگذاشت.

اما در حال حاضر گاراژ ردبول اجازه همچین چیزی رو به راننده هاش نمیده، اما به شخصه باور دارم که اگه دنیل توی ردبول میموند، الان شرایط به کل فرق میکرد، توی سال هایی که دنیل توی ردبول بود مکس مسابقات راحتی رو نداشت، چون باید با یک همتیمی رقابت میکرد که بهترین خودش رو به نمایش میگذاره، درسته که دنیل الان تا حدودی افت داشته، ولی این راننده های در شرایطی که ماشینی به سبک خودشون طراحی بشه دستشون بیاد میتونند همه چیز رو برای همتیمیشون به جهنم تبدیل بکنند.

این دقیقا" همون چیزی هست که ردبول از همتیمی مکس گرفته ولی این کار رو خیلی نمیتونند انجام بدند، از ی جایی به بعد یا راننده تیم رو ترک میکنه، یا از دستورات تیمی پیروی نمیکنه و کار خودش رو انجام میده. 

سباستین وتل سالها پیش همین بلا رو سر مارک وبر آورد، توی جریان مسابقه از وبر خواستند که سرعتش رو کم بکنه و وبر گفت که به وتل بگید که سبقت نگیره، سباستین به دستور تیمی توجهی نکرد و از وبر عبور کرد و توی سکو هم و پدوک هم شرایط جوی خوبی هم وجود نداشت بین دوتا راننده و عملا" وتل هم تیمیش رو هم با نادیده گرفتن دستور تیمی و هم با سبک رانندگیش که متناسب با ماشین بود شکست داد.

و حالا مکس درست توی ماشینی هست که برای اون طراحی میشه و نه برای همتیمیش، اما پرز میتونست به راحتی برنده این گرندپری باشه.

 

کار مرسدس توی گرندپری حرف نداشت و نشون دادند که این تیم چقدر میتونه قوی برگرده، کاری که هر تیمی نمیتونه انجام بده و صد البته به خاطر محدودیت بودجه ممکنه بعدا کمی به مشکل بخروند و از طرفی فراری دیگه بالای جدول نیست و باید حتما شرایط رو برای خودش بهتر بکنه، اونا آپدیت قابل توجهی برای این گرندپری نیاورده بودند اما ماشین کندی هم نبودند و سریعترین ماشین پیست هم از نظر پیس یا همون روند مسابقه ای بودند.

حالا باید دید که برای موناکو که یک پیست خیابانی هست تیم ها چه کاری از دستشون برمیاد، لکلرک عموما توی این پیست ها راننده خوبی نیست به خاطر این که به شدت اگرسیو رانندگی میکنه و زیاد دیدیم که توی دیوار رفته باشه.

خلاصه امیدواریم که راقبت به کام فن های فراری تلخ نشه و تیم بتونه شرایط رو به خوبی مدیریت بکنه و کمتر شاهد دستورات تیمی از سمت گاراژ ردبول باشیم که اصلا" پسندیده هم نبود، باید اجازه بدند که دو تا راننده به صورت عادلانه با هم رقابت بکنند.

 

 

برگردیم به گرند پری میامی جایی که خیلی ها منتظر بودند تا لکلرک تحت سیفتی کار یا همون ماشین ایمنی که توی دور 41 به پیست اومد پیت بکنه و با لاستیک های نو به پیست بیاد و اینجوری یکم شرایط میشد مثل مسابقه آخر فصل گذشته که مکس و لویس با هم داشتند.

ولی به هر دلیلی که بود فراری نخواست که لکلرک رو پیت بکنه.

لکلرک به خاطر پیس بهتر ماشین ردبول رده خودش رو توی دور نهم به مکس واگذار کرد و مکس 48 دور لیدر مسابقه بود و نهایتا" مسابقه رو برد.

ولی از اونجایی که ماشین ایمنی مجازی که توی دور 41 اومده بود، تبدیل شد به ماشین ایمنی، مدیر تیم فرمول یک ردبول یعنی کریستین هورنر گفته بود که فراری میتونست یک پیت استاپ مجانی داشته باشه، ولی ماتیا بینوتو گفته که به خاطر شرایط گرم کردن لاستیک ها فکر نمیکنه که لکلرک میتونست عملا" به مکس حمله بکنه (من خودم نفهمیدم چرا این حرف رو زده، خوب چند دور میزد لاستیکش به قدر کافی گرم میشد و میتونست به مکس حمله بکنه).

اما طبق داده هایی که سایت فرمول یک منتشر کرده، وقتی ماشین ایمنی اومده، یک فاصله 23 ثانیه ای بین لکلرک و هم تیمیش یعنی کارلوس ساینز بوده و حالا این یعنی این که لکل میتونست تحت ماشین ایمنی مجازی فقط 15 ثانیه رو توی پیت لین از دست بده و جلوتر از کارلوس ساینز به پیست بیاد!

البته نه با تایر های سافت نو یا مدیوم، چون فراری دیگه هیچ تایر نو از دو کامپاند ذکر شده دیگه نداشت و تنها با لاستیک هارد نو میتونست به پیست برگرده.

با توجه به گراف بالا مشخصا اگه لکلرک تحت ماشین ایمنی مجازی پیت میکرد و با لاستیک هارد نو به پیست میومدم (همون خط چینه) اونقدر میتونست پیس یا همون روند بهتری نسبت به مکس داشته باشه که بتونه ازش عبور بکنه و مسابقه رو ببره.

یکی دو جا چارلز موفق شده بود که به فاصله  0.2s  مکس هم حتی برسه ولی به خاطر اشتباهش توی شیکن عجیب غریب پیست میامی و فشاری که به لاستیک هاش آورده بود موفق نشد که از مکس عبور بکنه.

ولی برای خود من همچنان سوال هست که چرا استراتژیست های فراری اجازه ندادن که لکلرک پیت بکنه؟

میتونست حداقل برای فستس لپ تک امتیاز رو داشته باشه.

با توجه به این که دیگه هممون از نتیجه گرند پری ایمولا باخبر هستیم، بهتره که بیشتر روی این موضوع متمرکز بشیم که چرا چارلز لکلرک راننده فرمول یک تیم فراری میتونست دست کم توی رده دوم یا حداقل سوم مسابقه رو تموم بکنه.

 

استارت مسابقه

در ابتدا به استارت مسابقه میپردازیم، جایی که لکلرک رده خودش رو هم به پرز و هم به لندو نوریس واگذار کرد، جالبته بدونیم که ری اکشن تایم یا بهتره بگم زمان واکنش دادن مکس، پرز و لکلرک، هر سه راننده تغریبا یکسان بوده اما لکلرک حدود 0.2 ثانیه کندتر از دو راننده دیگه به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رسید.

پرز توی 3.75 ثانیه و لکلرک توی 3.92 ثانیه به صد کیلومتر بر ساعت رسیدند، اشتباه نکنید ماشین های فرمول یک خیلی سریعتر از این حرف ها به صد کیلومتر بر ساعت میرسند، فقط چون شرایط پیست بارونی بود، در نتیجه صفر تا صد خودرو ها هم کم بوده.

 

دلیل این کند بودن بیشتر برمگیرده به این که عموم راننده های سمت راست چسبندگی کمتری نسبت به راننده های سمت چپ داشتند، طی تحلیل هایی صورت گرفته راننده هایی که سمت چپ بودند حدود 0.161 ثانیه سریعتر به 100 کیلومتر بر ساعت رسیدند.

 

طبق داده ها مشخص شده که لکلرک دیرتر از دو راننده دیگه هرزگردی چرخ عقبش متوقف شده، البته هر سه راننده توی دنده دوم دیگه هرزگردی نداشتند ولی با این وجود میزان هرزگردی لکلرک بیشتر بوده که میتونه به خاطر هم چسبندگی اون بخش از پیست بوده باشه و یا این که نحویه مدیریت هرزگردی توسط لکلرک به خوبی دو راننده دیگه نبوده.

 

اولین پیت استاپ

اول مسابقه لکلرک برتری مشخصی نسبت پرز داشت، پرز تا این که پنجره پیت استاپ ها باز بشه جلوتر از لکلر بود، تا این که پرز یک دور زودتر از لکلرک پیت کرد و لکلرک برای این که پیت خودش رو انجا بده، به صورت دیوانه واری رانندگی کرد جوری که جلو از نظر زمانی جلوتر از پرز وارد پیت شده بود، یعنی اصطلاحا پرز رو اورکات کرده بود، ولی نتونست روند خودش رو حفظ بکنه و رده رو به پرز واگذار کرد.

پیت استاپ لکلرک حدود 3.73 ثانیه بود که در مقابل پرز که 2.5 ثانیه بود خیلی کندتر بود، راننده فراری موفق شده بود که پرز رو اورکات بکنه و پشت سر بگذاره ولی به خاطر پیت استاپ بد لکلرک، رده خودش رو توی پیچ پنجم به پرز واگذار کرد. شاید اگه لکلرک هم مثل پرز پیت سریعی میداشت میتونست اورکات خودش رو کامل بکنه و جلوتر از پرز مسابقه رو تموم بکنه.

 

توی نمودار بالا مشخصه، خط نقطه چین لکلرکی رو نشون میده که پیت استاپ کندی نمیداشت، در این صورت جلوتر از پرز کارش رو تموم میتونست بکنه. مخصوصا با تایر هایی مدیوم که فراری روی این تایر ها عملکرد بهتری دارند و این که DRS تا دور 35 به خاطر شرایط بارانی پیست فعال نبود.

 

دومین پیت استاپ

لکلرک توی دور 49 پیت کرد که به درخواست مدیر تیم فرمول یک فراری صورت گرفت که گفت "تصمیم درست رو انتخاب کنید"، دلیل این کار فراری این بود که پرز رو مجبور کنند که پیت بکنه، اینجوری فراری میتونست یک شانس دیگه برای حمله کردن و سبق گرفتن داشته باشه.

وقتی لکلرک شروع کرد که دور قبل از پیت بیشتر فشار بیاره و سریعتر رانندگی کنه، حدود 0.5 ثانیه فقط توی دو دور  48 و 49 نسبت به دور 47 از دست داده بود، که این زمان رو توی سه تا بخش از دست داده بود.

1- توی دور 48، پیچ 7 چند بار مجبور شد که فرمونش رو اصلاح بکنه که حدود 0.15 ثانیه از دست داد.

2- توی دور 49، با سرعت بیشتری وارد پیچ 5 شد که حدود 0.2 ثانیه هم اینجا از دست داد.

3- توی دور 49، قبل از ورودی پیت، به خاطر این که بیش از حد زود وارد پیچ 17 شد حدود 0.1 ثانیه دیگه هم اینجا از دست داد.

در کل بعد از این که لکلرک توی دور 50 از پیت لین بیرون اومد پشت سر لندو نوریس وارد پیست شد.

 

طبق داده ها مشخصا فراری میتونست توی دور 51 پیت خودش رو انجام بده تا جلوتر از لندو نوریس پیت بکنه که توی نمودار بالا با خط چین مشخص شده و تحت این شرایط اگه پرز پیت استاپ نمیکرد میتونست از رده خودش به خوبی حفاظت بکنه و توی همون رده دوم مسابقه رو تموم بکنه و لکلرک با رده سوم به کار خودش پایان بده.

 

از دست رفتن کنترل ماشین لکلرک

از اونجا که فراری موفق شده بود تا ردبول رو مجبور بکنه که پیت انجام بده،لکلرک با وجو این که پشت لندو به پیست برگشت،  هرجوری که بود تونست به پرز نزدیک بشه، ولی توی دور 52، کنترل ماشینش رو از دست داد.

 

توی چارت بالا میبینیم که کجاها لکلرک کنترل خودش رو از دست داده.

1-لکلرک خیلی دیرتر از نسبت به دور قبلش برای این پیچ ترمز کرد.

2-سرعتش رو با روند کندتری کم میکنه.

3-به خاطر این که سرعتش زیاد بوده توی ورودی پیچ، تصمیم میگیره که زودتر وارد پیچ بشه.

4-کرب یا همون دست انداز زرد رنگ موجب ازدست رفتن میزان قابل توجهی از سرعت میشه. 

5-مجبور میشه تا فرمونش رو اصلاح بکنه.

6-به دیواره پیست برخورد میکنه و مجبور میشه که مجدد پیت استاپ انجام بده.

 

به این صورت لکلرک بود که لکلرک رده خودش یعنی حداقل سومی رو از دست داد و میتونید نتیحه گرند پری ایمولا رو توی این لینک ببینید.

مکس ورشتپن، برنده گرند پری ایمولا هم در مورد اشتباه لکلرک گفته:

اشتباه؟ اره، خیلی راحت انجام شد، البته که داشت حسابی فشار میاورد تا با چکو رقابت بکنه، ولی ...، خیلی دردناکه، اما به نظرم خودش این موضوع رو میدونه، میدونید اونید نیازی نداره که کسی بهش بگه که اشتباه کرده.

حالا اختلاف امتیازی بین لکلرک و مکس به 27 امتیاز رسیده و باید دید توی مسبقات بعدی چه چیزی در انتظار این دو راننده جوان یا بهتره بگیم دو تیم بزرگ فرمول یک یعنی فراری و ردبول هست.

با همه اتفاقاتی که توی ایمولا افتاد، باز هم فراری آپدیت قابل توجهی برای ماشینش نداشت، این در حالی هست که هم مرسدس و هم ردبول آپدیت های رو روی ماشین فرمول یک خودشون پیاده سازی کردند.

تیم های زیادی با خودشون آپدیت آورده بودند ولی این موضوع رو ما توی فراری نمیدیدیم، شاید اونا بیشتر میخواهند از برتری که داشتند نهایت بهره رو ببرند و ببینید که بقیه تیم ها دارند چیکار میکنند و آیا این کار ها هم روی ماشین ما جواب میده یا نه، البته ماتیا بینوتو قبلا هم گفته بود که به نظرشون گرندپری ایمولا جای مناسبی برای آوردن آپدیت نیست که توی این لینک میتونید خبر رو بخونید

میشه گفت تنها تیمی که آپدیت نیاورد فراری بود و این در حالی هست که ردبول نزدیکترین تیم به فراری آپدیت هایی مهمی رو برای ماشین خودشون آورده بودند.

کریستین هورنور اعتقاد داشت که این اپدیت ها بخش مهمی از کار تیمشون بوده:

ما یکم برای این هفته ریسک کردیم و چند قطعه ایرو دینامیکی رو روی ماشینمون به نمایش گذاشتیم که همیشه این موضوع به خاطر این که ما فقط یک فصل داشتیم که بتونیم روش تمرکز کنیم خیلی سخت بود در کل.

البته که مکس و چکو رانندگی خیلی خوبی داشتند و تونستیم یک 1-2 رو توی ایمولا به دست بیاریم، ولی خوب باید به کارخونه ای که توی میلتون کینس هست هم نگاهی داشته باشیم، بچه ها خیلی زحمت کشیدند تا بعد از یک مسابقه بدی که  توی استرالیا داشتیم، به این شکل توی گرند پری ایمولا در ایتالیا جبرانش بکنیم.

مکس هم خیلی مطمعن نبود که آیا این موضوع به خاطر آپدیت ها بود یا به خاطر این بود که تیم الان میتونه بهتر رفتار ماشین رو درک بکنه و گفته که "بعضی وقت ها این موضوع میتونه بهتر از آپدیت ها جواب بده".

 

خیلی خوب حالا آپدیت های ردبول کجا ها بود؟

اولین بخش مربوط به بخش ایرودینامیک خودرو میشد و بخش دیگه مروبط به برنامه کاهش وزن خودرو میشد که تیم جوری تنظیمش کرده که تا گرند پری بارسلونا حدود 10 کیلوگرم دیگه از وزن خودرو رو بتونند کم بکنند، اگه ردبول بتونه تا این اندازه خودش رو سبک بکنه، اونوقت اونا تغریبا هم وزن فراری ها میشوند، تا الان ردبول تونسته حدود 3 کیلوگرم رو طی سه مسابقه از ماشین کم بکنه که بیشتری میزان کم شدن وزن هم از کلیپیر های جدید ترمز  بود.

یکی از اون بخش هایی که ردبول آپدیت آورده بود، درست در بخش جلویی جدا کننده وسط تونل ونتوری بود، اونا یک قطعه ایرو دینامیکی رو اونجا قرار دادند که این کارشون دقیقا" شبیه کاری هست که فراری کرده، این قطعه باعث میشه که میزان دانفورس تولیدی خودرو بیشتر به سمت جلو خودرو متمایل بشه.

 

توی موضوع مرسدس هم اونا هم سعی کردند که وزن خودرو خودشون رو کم بکنند و هم توی ایرودینامیک خودرو کار بکنند.

بیشترین میزان کاهش وزن مرسدس توی کفه یا فلور جدیدشون بود که نه تنها کمی شکلش هم تغییر کرده بود، بلکه ساختار لایه ای شکلش هم تغییر کرده بود و توی بخش ایرو دینامیکی اونا یک سری رگه هایی رو جلوی وردی هوای رادیاتور قرار دادند تا قابلیت حنک کاری رادیاتور هارو افزایش بدند.

یک سری تغییرات مرسدس روی پروفایل تیغه های آینه ها ایجاد کرده بود و بخش انتهایی دیفیوزر هم یک سری تغییرات جزیی داشته.

 

مرسدس برای توی تمرینات باله بزرگتری داشتند ولی برای تعیین خط و مسابقه از یک باله نازکتری استفاده کردند.

آندرو شاولین هم در رابطه با آپدیت ها گفته:

این تغییرات خیلی نرمال بود و باید انجام میشد، ما باید روی مشکل پرش ماشینمون جداگانه کار میکردیم، میدونستیم که تغییراتی که اعمال کردیم مشکل رو رفع نمیکنه، به خاطر همین ما روی چیز های دیگه ای تمرکز کردیم.

ولی به صورت مشخصی داریم روی این موضوع کار میکنیم که راه حل این مشکل رو هم پیدا بکنیم تا حل بشه این موضوع هم، مشکل گرم کردن لاستیک هم جزوی از اون مسائلی هست که باید زودتر از هر تیم دیگه ای بتونیم حلش بکنیم.

امروز با ی تحلیل دیگه همراه شما هستیم، میخوایم ببینیم که تیم های فرمول یک توی این پیست چه اختلاف هایی رو از نظر سرعت با هم داشتند.

لیوت جدید پیست در مجموع باعث شده که پیست حدود 2.5 ثانیه سریعتر از آخرین سالی که توی 2019 بود سریعتر بشه.

از همون اولی که مسابقات فرمول یک 2022 شروع شد، هر دو تیم فراری و ردبول خودروهاشون از نظر سرعت مسابقه ای خیلی بهم مشابقه بود، البته این تشابه سرعت مسابقه ای این دو تیم تفاوت هایی داره، مثلا" فراری توی پیچ ها و ردبول توی مسیر های مستقیم بهتر بود.

RB18 خودروی ردبول نسبت به f1-75 خودروی فراری سنگینتره ولی در مجموع کارکتر هر دو ماشین نسبت به هم دیگه استراتژی های متفاوتی رو پیش گرفتند. 

سرجیو پرز و مکس ورشتپن به همراه هر دو آلیپن ها سریعترین خودرو های پیست توی مسیر های مستقیم بودند، ولی فراری ها هر دو خودرو در انتهای جدول قرار داشتند، البته با توجه به این موضوع فراری ها ماشین برتر پیست بودند.

خیلی سخته که بشه با توجه به اعداد به تنهایی گفت که اون جلو چه خبر بوده، معمولا" استراتژی جواب مارو میده، مثلا" سریعترین استراتژی تک پیت استاپه، از لاستیک مدیوم به لاستیک هارد.

البته رانندگی کردن توی پیست آلبرت استرالیا خیلی هم خالی از ریسک نیست، اینجا ی پیست خیابونی هست با پیچ های پر سرعت، همراه با دیواره هایی که به پیست خیلی نزدیک هستند.

 در مجموع فراری شرایط بهترین رو روی تایر ها یا لاستیک های مدیوم داشت، اونم به این دلیل که اونا میتونستند هم دمای لاستیک رو بهتر کنترل بکنند و هم لاستیک هارو بهتر مدیریت بکنند. دلیلش هم مشخصا دانفورس به مراتب بیشتر فراری نسبت به ردبول ها هست. 

خودرو آلپین نسبت به مرسدس میتونه خودروی بهتری باشه، با توجه به این که اونا موتور پرقدرتی دارند، میتونند تا با افزایش دانفورس نتیاج جالبی بگیرند، البته این موضوع کاملا" به شرایط ایرودینامیکی خودرو بستگی داره.

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه