• Colors: Purple Color

اولین تیمی که از خودروی جدید فصل ۲۰۲۲ رو نمایی کرده تیم هاس (HAAS) بوده تا به اینجای کار . 
همون طوری که میدونید قرار بود تیم ها از سال ۲۰۲۱ با طراحی جدیدی به استقبال فصل ۲۰۲۱ برن ولی به خاطر پاندمی کورونا همه چیز بهم ریخت و به خاطر این که تیم ها ضرر مالی نکنن، fia یا همون فدراسیون جهانی اتومبیل رانی تصمیم گرفتن که این تغییرات رو سال بعدیش یعنی 2022 انتقال بدن تا تیم های فرصت کافی برای طراحی خودرو های جدید رو داشته باشن و هم از نظر هزینه هم توی فشار قرار نگیرن بنا براین تصمیم بر این بود تا خودرو های فصل 2020 بدونه تغییر در شاسی هاشون در سال ۲۰۲۱ با کمی تغییرات جهت کم کردن downforce یا نیروی رو به پایین تولیدیشون باعث شد تا تیم ها با هزینه کمتری به استقبال فصل ۲۰۲۱ برن. 
اما این همه ماجرا نبود، بلکه فیا با این کار یعنی حذف شکاف های روی floor یا همون کفه خودرو و مثلثی شدن شکل کف خودرو باعث شد تا بعضی از تیم ها که فکر میکردن این کار به نفعشون هست برعکس به ضررشون بشه . مثلا" تیم مرسدس اول فصل رو خیلی ضعیف تر از تیم رقیبش یعنی ردبول شروع کرد و البته با آپدیت های زیادی تونستن خودشون رو آخر فصل به ردبول برسونن و اون اتفاقات رو شاهدش بودیم. 

حالا بگذریم از اصل مطلب داریم دور میشیم، دلیل اصلی تغییر خودرو ها در فصل ۲۰۲۲ به خاطر وجود هوای کثیف خودرو های فعلی و هزینه طراحی و ساخت شاسی های فعلی بود . 

کاهش هوای کثیف توی خودرو های فصل ۲۰۲۲ کمک میکنه تا رقابت جذابتر بشه و سبقت های بیشتری ببینیم، تاثیر منفی هم توی دانفورس بسیار زیاد هست اما در مجموع باید دید که در واقعیت تیم ها میتونن هوای کثیف کمتری تولید بکنن یا نه. 

برگردیم رو به خودروی حال حاضر یعنی تیم هاس . 
تیم هاس تا اونجا که قوانین اجازه بده اطلاعت ایرودینامیکیشون رو از تیم فراری میگیرن . و طرحی که شما توی تصویر میبینید خودرو اصلی نیست و خیلی جزیات حذف شدن تا تیم های رقیب نتونن از ایتم های جدید رقبا استفاده بکنن، ممکنه طرح ورودی رادیاتور ها به کلی تغییر بکنه چیزی که ما الان داریم میبینیم دهانه ورودی رادیاتور ها بسیار کوچیکتر شدن البته این موضوع به تولید هوای کثیف کمتر کمک میکنه ولی خوب مشکلات خنک کردن موتور و رو چجوری بخوان حل بکنن جای سوال داره . 

تفاوت خودرو هاس فصل قبل با چیزی که یکی دو روز پیش معرفی شده توی تصویر به قدر کافی مشخص هست ، البته عکس بالا مربوط میشه به خودرو فصل ۲۰۲۰ ، همونجوری که مشخصه توی عکس باله های جلو و عقب به شدت تغییر کردن، فلور یا کف خودرو تغییر کرده و سیستم تعلیق خودرو هم تغییر کرده، اما در جزیات بیشتر مثلا" انتهای خودرو شکل نوشابه ای کاملا" باریکتری رو به خودش گرفته. این تغییرات اونقدر بودن که بخش بزرگی از دانفورس خودرو از بین بره ولی برای این که بخش عمده دانفورس تولیدی خودرو ها برگرده فیا مجدد اثر زمین یا گرن افکت ground effect رو به فرمولا" یک برگردوند، اینجوری میزان قابل توجهی نیروی رو به پایین توسط کف خودرو تولید میشه که بهش میگن اثر زمین و شاسی خودرو مثل ونتوری عمل میکنه و سرعت حرکت هوا زیر خودرو بیشتر میشه . 
توی عکس بالا کانال هایی که زیر خودرو توی طرح اولیه خودرو فیا هست نمایان شده تا از این روش بتونن هم هوای تمیزتری پشت خودرو داشته باشن و هم این که دانفورس از دست رفته تا حد زیادی به خودرو برگرده. 

تفاوت بین چیزی که فیا توی سیلور استون رونمایی کرده با چیزی که هاس رونمایی کرده اونقدر زیاد هست که بشه گفت میتونیم شاهد طرح های هیجان انگیزتری از تیم های دیگه باشیم . 

 

رئیس بخش پاوریونیت (مجموعه موتور و...) مرسدس گفته که مهندسینش از رفتار موتور جدید روی خودروی w13 بسیار نا امید شدند.

به نظر میرسه که آقای هیول توماس به این نتیجه رسیده که به خاطر تغییر سوخت در سال 2022 موتور اون رفتاری که بایده رو نداره و فصل قبل مشکلات موتور مرسدس اونقدر زیاد بود که 6 تا یونیت برای والتری بوتاس و 5 تا یونیت برای لویس همیلتون استفاده شد.

در فصل 2020 هم به خاطر این که رقیبی برای w11 وجود نداشت مشکلات موتوری خودشون رو نشون ندادن ولی پایداری موتور مرسدس زمانی خودشو نشون داد که یک رقیب جدی و سر سختی مثل ردبول براشون شاخ و شونه کشید و شرکت هوندا تونست بالاخره یک موتور مناسب با دوام بالا و رقابتی رو در اختیار تیم ردبول قرار بده. 

حالا میرسمی به صحبت های جنای آقای توماس که رئیس بخش پاور یونیت مرسدس هستند (Mercedes HPP Boss): 

ما میدونیم که از نظر ایرودینامیکی خودرو های متفاوتی هستن، از ما درخواست های زیادی شده بود و ما کلی کار با تیم توی براکلی (یک جای باحال توی انگلیس) انجام دادیم و باور داریم که خودرو کار های نسبتا متفاوتی رو قراره انجام بده، راننده ها هم از ما خواسته های متفاوتی داشتن از این که چجوری دوست دارن خودرو توی پیچ رفتار بکنه که همه این ها توی فصل قبل بود یعنی 2021 و ما کلی با شبیه ساز ها کار کردیم و کلی محاسبات عددی انجام دادیم تا بتونیم موتور رو جوری تنظیم بکنیم با این هدف که برای ما آماده باشه و خودمون رو آماده کرده بودیم تا نسبت به فشاری که راننده وارد میکنه واکنش نشون بدیم مخصوصا توی شرایط خاص و زمان های خاص و قطعا" با نا امیدی پامون رو به اولین پیست تست میزاریم و امید واریم که تمامی اون شبیه سازی هایی که انجام دادیم درست بوده باشن.

اما اگه محاسبات و اون همه شبیه سازی که انجام دادیم اشتباه از آب در اومده باشن، ما آماده هستیم تا یک سری تغییرات لازمه رو توی موتور و مجموعه پاور یونیت اعمال بکنیم تا راننده هر معقه هر جوری که نیاز داشت بتونه از قدرت موتور استفاده بکنه. 

توماسه اضافه میکنه که قوانین جدید به مرسدس این شانس رو داده تا بتونه یک باز نگری توی طراحی بهینه اطراف شاسی رو داشته باشه و این مقعیت خوب در دستان طراحان شاسی قرار گرفته، مثلا ما هر سال به مقعیت قرار گیری موتور داخل شاسی نگاه میکنیم و سعی میکنیم بهترین مقعیت رو توی شاسی برای موتور قرار فراهم بکنیم تا بتوینم دور های سریعتری رو توی پیست بزنیم، و این مقعیت توی این فصل برای ما فراهم شده تا با توجه به جدید بودن شاسی باید همه جزیات رو مد نظر قرار بدیم، مثلا بعضی از جاهای ماشین هست که روی زمان گیری هر دور تاثیر گذارتر هستن و بخش هایی از خودرو هم هستند که حساسیت کمتری دارن، پس ما سعی داریم تا پاور یونیت رو جوری طراحی بکنیم تا دست طراح هان باز باشه و بتونن اطراف خودرو رو بهتر طراحی بکنن و سعی میکنیم پاور یونیت بیشتر قسمت هایی رو تحت شعاع قرار بده که روی لپ تایم ها تاثیر کمتری دارند.
این یعنی این که ما باید با بحش طراحی شاسی خودرو همکاری زیادی داشته باشیم تا بتوینم پاور یونیت رو درست در بهترین جای ممکن قرار بدیم تا بتونیم در مجموع سریعترین پکیج رو داشته باشیم.

توماس در رابطه با فریز شدن موتور های تا سال 2025 هم صحبت کرده:

موتور های از نظر مشخصاتی که دارن فریز میشن، حالا این به چه معنی هست؟ یعنی این که موتور هر بازدهی که در شروع فصل 2022 داره باید تا فصل 2026 هم همون بازدهی رو تولید بکنه، یعنی تیم ها حق ندارند با آپدیت های جدید موتوری بازدهی بیشتری از موتورهاشون دریافت بکنند و هر موتوری که تا فصل 2026 تولید میشه دارای همون بازدهی هست که در ابتدای فصل 2022 بوده، فقط و فقط آپدیت هایی که برای دوام هستند وجود خواهند داشت، پس با توجه به قوانین جدید، فریز شدن موتور، سوخت جدید و شاسی جدید، این که چالش بزرگی هست برای هرکسی که درگیر این موضوع میشه، مخصوصا بخش پاور یونیت یا همون HPP که مخفف high performance powertrains هست.

 

در حال حاضر فیا هنوز درگیر اتفاقات آخر مسابقه ابوذبی هست، همون اتفاقاتی که باعث شد تا در آخر مسابقه مکس ورشتپن از لویس همیلتون سبقت بگیره و قهرمان رانندگان فصل 2021 رو از لویس بقاپه.

توی مسابقه آخر مایکل مسی مدیر مسابقه ای وقت حداقل دو بند مهم قانونی رو توی مسابقه رعایت نکرد، داد و فریاد های توتو ولف توی رادیو همانا و این دستکاری شده ای که لویس همیلتون توی رادیو گفت هم همانا. 

محمد بن سولایم گفته که قصاد داره تا جلوی این دست از اتفاقات رو بگیره.

مدیر تیم فرمولا یک ردبول کریستین هورنر گفته که امیدواریم تغییرات لازمی صورت گرفته باشه تا ریس دایرکتور بتونه تصمیمات بهتر و درست تری بگیره: 

رئیس جدید تمرکزش رو گذاشته روی این موضوع البته یک راننده هم هست که باید کاملا" مطمعن باشه از این که مدیر مسابقه ای حمایت کننده بهتری خواهد بود و از طرفی تجهیزاتی که ما در اختیار داریم از مایکل مسی و تیمش خیلی خیلی جلوتره، به خاطر همین من فکر میکنم که توی فصل زمستان روی این موضوع خیلی کار شده باشه.

به خاطر همین فکر میکنم که از اون جایگاه(مدیر مسابقه ای) بیشتر حمایت بشه و درنتیجه تصمیمات درست تری هم مدیر مسابقه ای در جریان مسابقه میتونه بگیره و البته به نظرم بهتره که قوانین تا اونجا که ممکنه ساده تر هم بشه . 

از هورنر در مورد اتفاقاتی که در مسابقه آخر افتاده هم سوال کردند که جواب داده:

بسیار خوشحال هستم از این که تونسیتم قهرمانی جهان رو ببریم، و مشخصا تمام تمرکز ما بر روی فصل 2022 هست و فصل قبل یعنی 2021 مربوط به گذشته هست به تاریخ پیوسته ولی برای فصل پیش رو بسیار هیجان زده هستیم . 

 

 

برنده مسابقات ایندیاناپلیس 500 بر این باوره که لیوت پیست جدید فرمولایک میامی برای رونمایی در ماه می میلادی بسیار عالیه:

من دوبار اونجا بودم که یک بارش زمانی بود که اونجا کاملا" بیسیک بود، ولی برای هفته بعد که تکمیل میشه پیست، میخوام که توش رانندگی بکنم، چیزی که میخوام بگم اینه که اونا کار بزرگی رو انجام دادن، از روی کاغذ به نظر معرکه میاد.

طول پیست 3.36 مایل (حدودا 5.57 کیلومتر) هست و 19 تا پیچ داره، آخرین لایه آسفالت پیست هم قراره توی آخر هفته اجرایی و تکمیل بشه

سالیوان اضافه میکنه:

کاری که انجام دادن رو خیلی دوست دارم، من اصلا از پیست های که سبک روال دارن خودشم نمیاد بجز دایتونا، به این دلیل که یجورایی خیلی صلح برانگیزه.

پیست از زیرساخت خیلی خوبی برخورداره که کمک میکنه تا افراد به خوبی وارد استادیوم بشند و ازش خارج بشند.

وقتی به تمام موضوعات و مشکلات سیاسی گذشتش که نگاه میکنید،به نظرم بهترین راهکار ممکنه بوده چون اونا هیچوقت نمیخواستم که یک مسابقه شهری رو مرکز شهر برگذار بکنن مخصوصا توی این دوران و سروصدای زیادی که وجود داره و ساکنان شاکی از این موضوع اونم توی ماه می که تازه توی میامی ی زمان بسیار آرومی هست. 

باید به جایی اعتبار بدید که اعتبار داره، رشد جذابیت این رشته توی آمریکا رو باید مدیون برنامه رانندگی برای بقا دونست که مغذ متفکر این برنامه کسی نبود جز سین بچرز و اونا(منظور همون F1) بهاش رو پرداخت کردند ولی نتفلیکس نکرده به همین دلیل توی آمریکا بسیار تاثیر گذار بوده،

شاید عجیب باشه اما مکس درست توی آخرین سیفتی کار فصل 2021 دچار گرفتگی عضله پای راستش شده بود!

به خاطر همین ترس از دست دادن یک پیروزی راحت رو با لاستیک های سافت نو رو در خطر میدید:
اگه شما به داده های ورودی پدال گاز نگاه بکنید میبینید که داده ها اصلا" از یک حرکت نرم پدال صحبت نمیکنند، بعد از این که از خط پایان رد شدم توی رادیو فریاد میزدم ولی کل دور آخر از شدت درد پام داشتم فریاد میزدم، اگه یک دور دیگه مسابقه ادامه دار میشد من نمیتونستم مسابقه رو اونشکلی تموم بکنم.

میزان استرسی که من توی اون دور تحمل کردم خیلی خیلی بالا بود و بدنم نسبت به این سطح از استرس داشت واکنش نشون میداد ولی من نباید تسلیم میشدم، من به خودم میگفتم که باید ازش(لویس همیلتون) سبقت بگیرم و فقط یک آپشن برای من وجود داشت و اونم این بود که من نمیتونم دوم مسابقه رو تموم بکنم.

توی ری استارت مسابقه تلاشم رو کردم که روی این موضوع کار بکنم، همین که از خط عبور کردم احساس گرفتگی توی پام رو حس کردم، این دردناکترین چیزی هست که یک راننده میتونه در حین رانندگی تجربه بکنه چون که بیشتر اوقات پا به صورت تخته گاز روی پدال گاز فشرده میشه.

احساس میکنید که عضله پاتون داره فشرده میشه تا بشه شبیه یک توپ تنیس، البته که آدرنالین کمک میکنه تا دردش رو کمتر حس بکنید، ولی زمانی کمک میکنه که شما در حال راه رفتن باشید و نه توی ماشین، اونم ماشین های فرمولا یک که هیچ فضای برای تکون خوردن وجود نداره. 

ولی خوب هیچ راه حلی وجود نداشت و من مجبور بودم که پام رو روی پدال گاز نگه دارم و همین باعث میشد تا دردش بیشتر و بیشتر بشه.

شانس آوردم که سر پیچ پنجم تونستم از لویس سبقت بگیرم و حدود سه ثانیه پام رو از پدال گاز برداشتم و توی ابوظبی دوتا مسیر مستقیم بلند وجود داره که توی دومیش لویس درست پشت سرم بود، میتونستم حس کنم که پام داره میلرزه و من نمیتونستم کنترلش بکنم چون که عضله پام دچار اسپاسم شده بود و توی سکتور آخر انگار که پام میخواست منفجر بشه.

از مکس در رابطه با اتفاقات آخر مسابقه و فاجعه سیفتی کار آخر سوال پرسیدن که آیا قهرمانیش تحت الشعاع این موضوع شده یا نه که جواب داده:
نه اصلا"، من فصل خیلی خوبی رو پشت سر گذاشتم و فکر میکنم که کاملا" لایقش بودم و واقعا" هم بدشانس بودم، اگه یک بار دیگه به فصل نگاه بکنید متوجه میشید که قهرمانی باید خیلی زودتر از اینا مشخص میشد.

 

 

 

این موضوع در رابطه با دفتر جدیدی که هاس توی مارنلو باز کرده بود برمیگرده، به گفته هاس تیمی از سمت فراری برای طراحی خودروی جدید VF200 هاس اونجا فعال بوده که توسط طراح سابق ارشد فراری یعنی سایمون رستا مدیریت میشده.

گاتر استینر مدیر تیم فرمولا یک هاس در این باره میگه:

من نمیگم که روابط خیلی دراماتیک تغییر کردن، ما همیشه روابطمون با فراری خوب بوده.

روابط ما تحت تاثیر قوانین فیا بوده وهست، ما نمیتونیم اینجا کار خارج از قانونی انجام بدیم اونم فقط به این دلیل که توی مارنلو هستیم، بیشتر به خاطر دسترسی بوده و دفاتر دیگه ای هم هستن و فراری به خاطر محدودیت بودجه ساختمان های دیگه ای هم داره.

ما از این فضایی که دفتر جدید در اختیار ما قرار داده استفاده لازمه رو میکنیم و قراره که از سمت فراری 30 الی 35 کارمند به ما ملحق بشن که به خاطر محدودیت بودجه این تصمیم گرفته شده.

ولی روابط و همکاریمون هیچ تغییری نکرده، نه بهتر شده و نه بدتر.

ما همیشه افرادی رو توی دفتر تونل باد داشتیم و حالا دوتا دفتر توی مارنلو داریم، یکیش مال تونل باده و یکیش برای طراحان هست.

اما توی فصلی که از تونل باد استفاده میکنیم فقط یک دفتر داریم که افراد توش نشستن و یکی دیگه افرادی هستند که توی اتاق کنترل تونل باد ایستادن.

رستا در مورد این موضوع که هاس تا اونجا که قوانین اجازه بده از قطعات فراری استفاده میکنه هم اضافه کرده:

تا اونجا که بشه ما از همه مقعیت هایی که با فراری داریم استفاده لازمه رو میکنیم، ما کوچیکترین تیم فرمولا یک هستیم، پس تمام تلاشمون رو میکنیم تا از همه امکانات موجود نهایت استفاده رو ببریم.

قوانین بین دو فصل 2021 و 2022 تغییرات قابل اندازه گیری شده ای کردن و ما هم از موضوع استفاده کردیم تا قطعاتی که از فراری میگیریم فقط مقداری توی جزیات با هم متفاوت هستند.

ولی آره در مجموع ما تا اونجا که بتونیم و قوانین اجازه بده قطعاتمون رو از فراری میگیریم.

 

 

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه