خوب دیگه خیلی وقت که فصل 2022 فرمول یک تمام شده و مکس دومین قهرمانی خودش و ردبول بعد از هشت سال موفق شد قهرمانی سازندگان فصل 2022 فرمول یک رو بالای سرشون ببره، ولی موضوعی که هست اول فصل خیلی به کام ردبول و مکس نبود و یواش یواش بعد از مجموعه اتفاقات ردبول یواش یواش خودش رو به فراری نزدیک تر کرد و بعد جلو زد و فاصلشو توی هر آخر هفته بیشتر و بیشتر کرد.

حالا با هم قصد داریم ی برسی بکنیم ببینیم چی شده و یک سفر ریزی هم بکنیم توی چند تا گرند پری مختلف.

قبل از هر چیز فراموش نکنیم که طراحی داکت و سیستم خنک کننده ترمز های جلو تاثیر قابل توجهی توی این موضوع داشت و طراحی هر دو خودرو رو که با هم برسی میکنید متوجه عمده تفاوت های بین هر دو طرح میشید.

طراحی فراری خیلی ساده بوده و این در حالی هست که طرح ردبول با پیچیدگی هایی در کنترل و هدایت هوای توی داکت ترمز سعی داشتند تا دمای دست ترمز و کالیپر و هر چیزی که عامل تولید حرارت زیاد بود رو کنترل کنند که تاثیر زیادی روی دمای تایر های جلو داشت که باعث بوجود اومدن برتری های ردبول توی روند مسابقه و برتری فراری توی تک دور ها شده بود.

من راجع به این موضوع حسابی صحبت کردم توی لینک زیر پس از روش میپرم ولی بهتره قبلش ی سری به اینجا بزنید: 

سه نگرش متفاوت در توسعه خودرو، مرسدس، فراری و ردبول!

گرندپری های اسپانیا، موناکو و باکو

اولش خیلی مشخص نبود ولی مشخصا خودروی فراری نسبت به ردبول خیلی سریعتر بود، توی گرند پری های اسپانیا، موناکو و آزربایجان که یا موتور ترکندن و یا توی استراتژی گند زدند، توی موضوع خرابی موتور، ردبول ها خیلی پیشرفت کرده بودند و پاور یونیت هوندا یا همون ردبول این فصل میشه گفت که بهترین پاور یونیت موجود بین تیم ها چه از نظر پایداری و چه از نظر قدرت بود و این درحالی هست که فراری با وجود قدرت قابل توجهی که پاور یونیتش داشت اونا توی موضوع پایداری موتور به خوبی ردبول یا هوندا عمل نکرده بودند و خرابی موتور فراری توی گرند پری باکو بود که زنگ خطر رو برای فراری به صدا در آورد.

توی همین بازه زمانی بود که برو بچ فراری فهمیدن مشکل موتور به این زودی ها حل نمیشه و باید ی گلی به سرشون فعلا" بگیرند.

توی موناکو اون شاهکار استراتژی تیم که رسما یک مسابقه راحت رو برای ردبول دست و پا کرد رو هم نمیشه ازش به راحتی گذشت.(این فصل از این شاهکار ها فراری کم نداشته)

 

 

گرندپری بلژیک

میشه گفت فراری دچار یک مرگ آهسته شده بود، انگار که داشت با چاقو کند خودشو هاراگیری میکرد و هم هوادار های خودشو.

قابلیت اطمینان و یا همون پایداری فراری توی آزربایجان و اسپانیا وجود داشت و همین موضوع باعث شد که تاثیرش رو ما توی کانادا هم ببینیم، بدبختی ایکاش فقط موضوع قابلیت اطمینان بود، مشکلات استراتژیک فراری چه توی گرند پری بریتانیا و چه توی بلژیک هم بد بود، پیروزی سیلور استون رو اونا رسما بعد از سیفتی از لکلرک گرفتند و البته توی بریتانیا فراری خیلی خوش شانس بود که مکس به خاطر گیر کردن یک قطعه زیر کانال ونتوری خودرو خودش از جریان مسابقه خارج شده بود وگرنه شاید ممکنه بود که مسابقه رو هم به راحتی با این سوتی فراری ببره.

و همه این ها با هم ترکیب شدند تا اشتباهات راننده های فراری، مثلا" لکلرک توی فرانسه که رسما مسابقه برده رو دو دستی تقدیم کرد به رقیبش و خودش از مسابقه خارج شد.

 

اما به نظرم جایی که فراری دیگه هیچ شانسی برای شکست دادن ردبول نداشت همون گرندپری اسپا بود، 

جایی که فیا دستور العمل جدیدی رو تصویب کرد، این که کفه خودرو ها نباید بیش از حد اندازه به سمت پایین کشیده بشوند، توی اسپا هم یک پیچ معروف هست به اسم "عه روژ" یا Eau Rouge که تیم ها به خاطر تغییرات ارتفاعی که این پیچ داره مجبور بودند تا ارتفاع خودرو خودشون رو بالتر هم بیارند و با سفت تر شدن کفه خودرو  عملا" ی جورایی فراری رو به لبه پرتگاه فرستاد.

مکس با اختلاف 27 ثانیه نسبت به کارلوس ساینز مسابقه رو تموم کرد، موضوع اینجاست که کارلوس مسابقه رو از پل پوزیشن شروع کرده بود و مکس مسابقه رو از رده چهاردهم، توجه کنید رده چهاردهم. 

لکلرک کجا استارت زد؟ آهان درسته دقیقا" پشت سر مکس یعنی توی رده 15هم و مسابقه رو توی رده پنجم با فاصله 70 ثانیه ای با مکس تموم کرد، عجب اختلافی! 

حالا قشنگی کار اونجاش بود که فراری لکلرک رو پیت آخر مسابقه که بتونه امتیاز سریعترین دور رو دست کم بگیره، که پشت سر آلونسو به پیست میاد و عملا" نمیتونه دیگه اقدامی برای این کار بکنه و فقط موفق میشه رده خودش رو پس بگیره، اما فاجعه اونجایی بود که به خاطر سرعت بیشترش توی خروجی پیت لین یک پنالتی زمانی پنج ثانیه ای هم میگیره که کلا" رده خودش رو به آلونسو میبخشه. 

فراری واکنشش به این اتفاقات توی اسپا این بود که این پیست برای RB18(ماشین فصل 2022 ردبول) طراحی شده بوده انگار، البته در مقایسه با کل فصل میشه خیلی آدم خودشو درگیرش نکنه، ولی اونقدر این شکست توی اسپا برای فراری بزرگ بود که اونا رسما دیگه نمیدونستند دارند چی میگند، ماشینی که 6 تا پل پزیشن فصل رو در اختیار داشت حتی نمیتونست گرد و خاک لاستیک های عقب مکس رو دنبال کنه.

بعد از اسپا بود که رسما فراری جامه درید و سر به بیابان گذاشت!

 

گرندپری آزربایجان

موضوع موتور فراری این بود که اونا یک نقص در طراحی داشتند که نمیتونستند به این زودی ها رفعش کنند، اولین خرابی رو توی آزربایجان داشتند، قصد و نیت فراری این بود که طی هر مسابقه مد موتوری رو بالا ببرند تا اونجا که موتو تواند و تحمل داره پیش ببرند کار رو ولی مثل این که وسط کار دست فراری توی پوست گردو موند و عملا" از نیم فصل دوم مجبور بودند از مد های پایینتر استفاده کنند تا بتونند یک مسابقه رو تموم بکنند، مشکل فراری این بود که نمیتونست از تمامی قابلیت های موتور خودش استفاده بکنه، نمیتونست دمای لاستیک های جلوی خودش رو به خوبی کنترل بکنه.

 

یجوریه که فراری انگار نمیخواد چیزی رو ببره، از آخرین باری که فراری موفق شده بود تاتیل رو لمس بکنه 14 سال میگذره، از شکست آلونسو با اختلاف یک امتیاز مدتها میگذره، اما مشخصا فراری توی مسیر پیشرفت بوده اما اشتباهاتی هم داشته که کم نبودند.

 

به عنوان مثال فراری میتونست امثال جیمز آلیسون رو از دست نده یا تیم استراتژی رو تغییر بده، این تیم با این همه اشتباه و اشکال باید تعویض میشد، درسته که فراری از یجایی به بعد بدونن در نظر گرفتن استراتژی های بد رسما راهی جز تقدیم کردن جام به شاهکار آدرین نیوبی نداشت، ولی میتونست شرایط رو یکم سخت تر بکنه.

جای امیدش باقی هست چرا که برای فصل 2023 با تغییر قوانین داکت ترمز و درام ترمز جلو که باید ساده تر باشند فراری میتونه یک پله جلوتر باشه.

ماتیا بینوتو قبل از این که از فراری بره گفته بود که موتور فصل بعد فراری یک موتور خداست! البته ماتیا جدا از این که خیلی مدیر خوبی شاید نبود، ولی یک مهندس خبره بود و میشه موفقیت های موتور فراری رو از سمت همین آقا دونست، ماتیا هرچی هم که نباشه میشه گفت یکی از بهترین مهندسان صنعت فرمول یک بوده و هست.

حالا تا فصل بعد و رونمایی خودروی فراری که توی روز ولنتاین قراره انجام بشه زمان زیادی باقی نمونده، اما چیزی که مشخصه همه چیز باید در کنار هم بی نقص عمل بکنه تا شما قهرمان جهان بشید، چیزی که فراری رسما نداشت، طراحی خودرو عالی بود، موتور نا پایدار بود، موتور و ستاپ پایدار بود ولی استراتژی درست نبود، استراتژی درست و بی نظیر بود ولی راننده اشتباه میکرد، خلاصه که باید صبر کرد و دید که فراری برای فصل 2023 قراره چه کاری رو انجام بده.

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه