توی موناکو دیدیم که فراری چجوری با اشتباهاتش برد رو دو دستی به ردبول تقدیم کرد و حالا میخوایم که این موضوع رو برسی بکنیم که ببینیم چه اتفاقی دقیقا" افتاد و بهترین انتخاب برای فراری چی میتونست باشه.

آخرین باری که یک تیم توی خط اول مسابقه شروع کرده و مسابقه رو نبرده، برمیگرده به سال 2008 که هوا شرایط ترکیبی داشت، که اونجا هم باز فراری بود که نتونست یک 1-2 تمیز رو داشته باشه.

ترک پوزیشن توی یک پیسیتی مثل مناکو خیلی مهمه، اینجا اصلا" جا برای سبقت گیری وجود نداره و خودرو ها باید نسبت به هم خیلی برتری داشته باشند تا بتونند توی جا های خاص این پیست سبقت بگیرند.

پالمر راننده سابق فرمول یک از این که فراری اجازه داده که به این راحتی ردبول برنده این مسابقه باشه گفته که این کار فراری مثل یک گناه کبیره بوده.

ردبول هیچ چیزی برای از دست دادن نداشت پس اجازه دادند که چکو بره روی لاستیک اینترمدیت و بهشون هم جواب داد.

پیت استاپ پرز یکم نگران کننده بود، چون که واقعا" مشخص بود که ردبول داره قمار میکنه، پرز پشت مکلارن یعنی لندو نوریس به پیست برگشت، البته این موضوع باعث نشد که مکلارن استراتژی خودش رو تغییر بده.

چیزی که خیلی به پرز کمک کرد این بود که درست توی فلایینگ لپ پرز، نوریس پیت کرد و پرز کاملا" آزاد بود تا پوست لاستیک های اینترمدیت رو بکنه، این موضوع باعث نگرانی توی گراژ فراری شد و خواست تا ساینز رو پیت بکنه و ساینز از پیت کردن اجتناب کرد و خواست که اونقدر توی پیست بمونه تا بره روی لاستیک های اسلیک.

 

ولی وقتی به لکلرک گفتند که پیت بکنه، خیلی سر و صدا نکرد چون میدونست که تیم به دیتاهایی خیلی زیادی دسترسی داره و میتونه بهترین تصمیم رو بگیره.

لکلرک تا به اینجای کار بدون خطا همه کارشو انجام داد، مخصوصا این که اینجا گرندپری خانگی لکلرک محصوب هم میشه. پنج ثانیه حدودا جلوتر بود و روحش هم خبر نداشت که بقیه دارند چیکار میکنند و شاید این فاصله به کل از بین رفته باشه.

خود فراری هم به این موضوع فکر کرده بود ولی شاید اونا به کل یادشون رفته بوده که پرز داره چیکار میکنه.

وقتی لکلرک رفت روی اینترمدیت به لکلرک گفتند که، ممکنه با پرز خیلی باهاش نزدیک باشه توی خروجی پیت، درسته که حدود 4 ثانیه با پرز فاصله داشت ولی پرز موفق شده بود که یک آندرکات پرقدرتی رو انجام بده و حدود هفت ثانیه رو کاور کنه، چیزی که فراری اصلا" پیشبینیش رو نکرده بود.

فراری تنها لازم داشت که سه دور دیگه لکلرک رو بیرون نگه میداشت تا بره روی لاستیک اسلیک، چیزی که دو دور بعدش بعضی از از تیم ها انجام دادند.

پیت لکلرک توی اون زمان همون پاشنه آشیلی بود که باعث شد برد یک مسابقه رو از دست بده، نشون داد که فراری توی اون لحظه چقدر هیجانی رفتار کرده.

 

به هرحال به نظر میرسه که فراری باز هم میتونست برنده باشه اگه ساینز اجازه میداد که پیت استاپش رو انجام بده اما وقتی استراتژی خودش رو توی کاکپیت هم عملی کرد اتفاق بدی نیفتاد و عملا استراتژی بدی هم نبود، ولی وقتی هم که از پیت بیرون اومد پشت ویلیماز لطیفی گیر کرد، لطیفی تا خود تونل به ساینز اجازه عبور نداد و این موضوع باعث شد که ساینز نسبت به هم تیمیش دو ثانیه از دست بده و اگه توی فلایینگ لپش تنها نیم ثانیه سریعتر میبود الان برنده گرندپری موناکو بود و مسابقه ساینز تا حدودی به خاطر لطیفی خراب شد.

لطیفی تنها راننده ای نبود که فراری رو اذیت میکرد، بلکه الکس آلبون هم همین بلا رو سر لکلرک آورد، لطیفی تازه رفته بود روی لاستیک اسلیک و لکلرک با لاستیک اینترمدیت پشتش بود و یک دور کامل لکلرک رو پشت سر خودش نگه داشت، البته کاری که آلبون کرد میتونست به راحتی تحت برسی قرار بگیره، البته موضوعی که هست اینه که آلبون نمیخواست تا اجازه بده تا دمای لاستیک هاش پایین بیاد به خاطر همین عملا" نسبت به پرچ های آبی هیچ واکنشی نشون نمیداد و وقتی که از پیچ به خاطر اشتباهش خارج شد، به لکلرک اجازه داده شد که تخته گاز بره.

البته عبور کردن از ماشین های لپی توی مناکو کار راحتی نیست ولی خوب به نظر لطیفی باز کار منطقی تری کرد تا آلبون.

البته همه این اتفاقات بخشی از پازلی هست که باعث شد فراری پیروزی رو از دست بده.

پیت بد معقه لکلرک و این که بهش توی بدترین معقه گفتند پیت بکنه و توی خود پیت لین که بود و خیلی دیگه دیر شده بود فهمیدند که چه اشتباهی کردند و دیگه برای این که لکلرک رو بیرون نگه دارند خیلی دیر شده بود.

ولی کار پرز هم حرف نداشت و تونست کار تمیزی رو توی موناکو انجام بده، نه تنها پرز بلکه گاراژ ردبول در مجموع استراتژی خوبی رو انجام دادند.

در رابطه با قفل کردن پرز هم انگار ی پرند از جلوی ماشینش عبور میکنه و پرز یک لحظه تمرکزش رو از دست میده. 

 

 

 

 

 

3 comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه