تیم فرمول یک فراری که بعد از سال 2007 موفق شده بود پول پوزیشن این مسابقه رو روز شنبه بگیره، برای روز مسابقه هم اونقدر شرایط خوبی داشتند که تونستند مسابقه رو با اختلاف قابل توجهی ببرند، البته خرابی ماشین مکس هم به این وضعیت کمک کرد، هرچند که مکس توان رقابت با هیوللای فراری رو نداشت و نکته جالب ماجرا حضور مرسدس خوش شانس روی سکو بود.

اینجا میتونید نتیجه رده های راننده ها رو توی مسابقه رو ببینید

پیست البرت که بعد از 1100 روز برای اولین بار برای مسابقات فرمول یک باز شد و کلی تغییر توی پیست وجود داشت و کلا" ی جورایی با وجود آسفالت نو سطح پیست، تیم ها با یک چالش جدیدی روبرو بودند. انگار که قرار نیست توی آلبرت مسابقه بدند، ولی بعضی از تیم ها تونستند کار های جذابی رو توی این پیست انجام بدند.

راننده روز هم که چارلز لکلرک، راننده تیم فرمول یک فراری انتخاب شد، مسابقه دو سیفیتی کار یا همون ماشین ایمنی داشت که اولیش برای کارلوس ساینز بود که همون اول مسابقه رفت توی ماسه ها و از جریان رقابت کنار گذاشته شد، دومیش هم مربوط میشه به تصادف سباستین وتل توی دور 23، توی دور 39 مکس ورشتپن موتور ماشینش آتیش گرفت که رسما اجازه داد تا فراری به راحتی هم مسابقه رو ببره و هم سریعترین تایم پیست رو ثبت بکنه و دست و پای پرز هم کاملا" بسته بود.

جورج راسل، راننده جوان تیم مرسدس هم تونست به معقه پیت بکنه و درست توی تصادف سباستین وتل پیت کرد که باعث شد توی رده سوم به پیست بیاد، لویس همیلتون یک سکوی دیگه رو از دست داد و توی رده چهارم کار خودش رو تموم کرد.

به هر حال مرسدس تا به اینجای کار موفق شده به خاطر خرابی های متعدد ردبول توی جایگاه دوم تیمی باشه.

مکلارن ها خیلی خوب بودند و توی جایگاه های پنجم و ششم و با اختلاف ناچیزی از هم دیگه قرار گرفتند و استپان آکون توی توی رده هفتم قرار گرفت.

بعد از قفل کردن لاستیک های پیرگسلی توی دور 54، رده خودش رو به والتری بوتاس داد تا بوتاس توی رده هشتم کار خودش رو تموم بکنه و پیر توی رده 9، استارت ساینز اول مسابقه خیلی بد بود و با اشتباهش بدتر هم تموم شد، فرناندو آلونسو به خاطر استراتژی بدی که براش در نظر گرفتند مسابقه خیلی سختی رو پشت سر گذاشت.

اما تیم ویلیامز نشون داد که الکس آلبون با استراتژی مناسب تونست توی رده دهم کار رو تموم بکنه، در صورتی نیکولاس لطیفی به لطف استراتژی بد آلپین تونست آخر نشه.

لنس استرول هم به خاطر رانندگی موجی شکلش که خیلی خطر ناک بود، درجا پنج ثانیه جریمیه زمانی شد(اصلا" کلا" این بشر فقط خطره)

اتفاقاتی که رخ داد:

خوب از همون استارت بد ساینز شروع کنیم که رفت توی رده 14 و بعد توی دور بعدیش با از دست دادن کنترل ماشین رفت توی ماسه ها که باعث شد گیر بکنه و از مسابقه خارج بشه.

لویس همون اول یک استارت بی نظیر مثل همیشه که نه مثل اکثر مواقعش داشت که رسوندتش به رده سوم ولی بعدا پرز رده رو پس گرفت چون واقعا" اختلاف سرعت هر دو خودرو بیشتر از این حرف ها بود.

مکس توی پیچ فکر کنم یکی مونده به آخر همون اول مسابقه با قفل کردن لاستیک جلو سمت چپش، یک فلت اسپات بد روی لاستیک ایجاد کرد، همینجوری روندشون نسبت به فراری بد بود که اینجوری بدتر هم شد و به لطف سیفتی کار ها فقط میتونست فاصلشو با چارلز کم بکنه، ی جا هم از چارلز رد شد ولی با جنگندگی چارلز نتونست سبقتش رو کامل بکنه، مکس این فصل تا به الان خیلی خوش شانس نبوده و مجدد ماشینش خراب شده و تا به الان فعلا" خبری در مورد این موضوع که مشکل چی بوده مشخص نیست ولی به نظر میرسه که مشکل نشت هیدرولیک داشته.

فرناندو آلونسو هم توی سیفتی کار دوم هم به پیت نیومد و گذاشتن تا توی پیست بمونه. البته فرناندو خیلی خوش شانس نبود و هرچقدر که گپ با پشتی ها ایجاد کرده بود با لاستیک های هرادش، از بین رفتند با سیفتی کار، تیم میخواست دیرتر به پیت بیارتش، از ی جایی به بعد دیگه چاره ای نداشتند که نتیجه معلوم بود. البته که آلونسو میتونست توی رده های بهتری مسابقه رو تموم بکنه.

مرسدس هنوز اونقدر ها هم کند نیست ولی خوب اونقدر خوش شانس و به مقدار کافی خوب بودند امروز تا بتونند توی رده سوم و چهارم کارشون رو تموم بکنند، رقابت پرز و راسل هم جالب بود که آخر سر پرز موفق شد از راسل عبور بکنه و در آخر مسابقه لویس دیگه توان رقابت با راسل رو نداشت و نتونست حمله بکنه برای گرفتن سکو از راسل.

ریس پیس فراری از ردبول بهتر بود، سطح پیست خیلی نو بود و باعث میشد که لاستیک ها خیلی زود خراب بشوند، یعنی هرچقدر دانفورس بیشتر بود، لاستیک ها بهتر رفتار میکردند.

فراری رسما" دانفورس به مراتب بالاتری رو نسبت به ردبول ها داشت،ردبول ها میخواستند تا ماشین رو برای روز کوالی آماده بکنند تا با جنگ استارتژی بتونند توی مسابقه پیروز باشند، عموما دانفورس رو تا حدودی پایینتر میارند و بعد از چسبندگی که لاستیک برای یک دور به راننده میده نهایت بهره رو میبرند، درسته، اینجوری میتونند توی مستقیمی ها خیلی سریعتر باشند و توی پیچ ها هم تا حدود زمان خوبی رو بدست بیارند، ولی اینا برای یک دور هست و بیشتر از این میزان لاستیک دوچار خوردگی و گرم شدن بیش از حد میشه. 

ردبول میخواست با این استراتژی پول پوزیشن رو بگیره و بعد از رده اول توی مسابقه فردا دفاع بکنه که نشد.

به خاطر دانفورس پایینتر ردبول اونا لاستیک هاشون از همون اول مسابقه نسبت به فراری سریعتر خراب میشد، به خاطر همین مکس خیلی نمیتونست به لکلرک نزدیک بشه و فراری برای اولین بار میتونست فاصلش رو با ردبول کنترل بکنه.

مشکل فراری در حال حاضر هیچ چیزی نیست جز پورپوزینگ که این مسابقه بیشترین میزان پورپوزینگ رو به نسبت هر تیم دیگه ای داشتند و قرار هست که برای ایمولا فراری با یک آپدیت این مشکل رو هم رفع بکنه که صحبت از گرند پری ایمولا در ایتالیا هست. 

در کل مسابقه خیلی خوبی بود، فراری بدون آپدیت خاصی، سریعترین خودرو فصله بوده تا به اینجای کار و اگه تیم بتونه مشکل پور پوزینگ رو رفع بکنه میتونه اختلاف بیشتری ایجاد بکنه، یادمون نره که از سمت طرف دار های فراری خیلی نقد به ماتیا بینوتو وارد میشد، ولی ماتیا موفق شد تا تیم رو آرایش جدیدی بهش بده و تا به اینجای کار موفق هم بوده.

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه