خوب خودروی فرمول یک مرسدس هم ازش رونمایی شد ولی تفاوت عمده ای با چیزی که اونا رندر گرفته بودن و چیزی که در واقع طراحی کرده بودند وجود داشته، ماشین اصلا" اون چیزی نبود که توی شبیه سازی ها رندر گرفته بودند. همه چیز فرق میکرد و تنها نقطه ای که وجه اشتراشک داشت باله عقب بود و تیم در روز رونمایی از خودروی فیزیکی از یک خودروی جدید در واقع رونمایی کرد که میشه گفت اونا یک بازنگری اساسی در خودرو داشته بودند.

خوب مثل همیشه باید بگم که چیزی که تحلیل میکینم چیزی نیست که تیم ها بهش رسیده باشن و در واقع فرض میکنیم که مرسدس دنبال چه چیزی توی طراحی جدیدش بوده و هیچوقت فقط دیدن باعث نمیشه که متوجه بشیم اونا به چی دست پیدا کردند، اگه اینجوری بود دیگه این همه کامپیوتر و شبیه سازی و... جای خودشون رو میدادن به حدس و گمان. 

خوب باله جلو ماشین با ماشین های دیگه متفاوت تر هست و میشه گفت اونا دیده متفاوتی نسبت به فراری داشتند، هدف مرسدس از این طراحی این بوده که بتونه هوا رو هرچه تمیز تر به کانال ونتوری زیری خودرو برسونه که این موضوع رو میشه توی اند پلیت های تیغه هایی باله جلو که به دماغه میرسن مشاهده کرد که با شیب خیلی تهاجمی به سمت پایین حرکت کردند تا یک کانال هوای تمیزی رو در اختیار کفی خودرو قرار بدند، موضوع دیگه اینه، به نظر میرسه که تیم فرمول یک مرسدس باله جلوی مید لود رو در نظر گرفته برای فصل 2022.

اگه توجه کرده باشید و بالاتر هم بهش اشاره کردیم، متوجه میشید که محل اتصاف تیغه های باله جلو به دماغه تغریبا صافه و هدف تیم فرمول یک مرسدس هم همین موضوع بوده، یعنی بتونه تا اونجا که ممکنه هوای تمیز رو از اون محدوده باله جلو عبور بده.

توی عکس دیگه ای که از دماغه موجوده، مشخصا" دوتا ابزار تنظیم کننده باله جلو توی قسمت داخلیشون خیلی بزرگتر از قسمت بیرونیشون هستند، به نظر میرسه مرسدس قصد داشته تا با این کار یک جریان گردابی رو از زیر باله های سوم و چهارم تولید بکنه، این جریان پرقدرت در جهت ایجاد یک جریان پرقدرت تر هوا هست که به سمت کانال های ونتوری میرند و فقط موضوع پر قدرت تر کردن این جریان نیست بلکه مرسدس قصدش تمیز تر کردند هر چه تمام تره این جریا بوده.

کمی عقبتر که بریم میرسیم به سیستم تعلیق جلو، مرسدس مثل اکثر تیم ها از سیستم "پوش راد استفاده کرده، اما کاری که اونا کردن این بوده، دوتا از شفت های سیستم تعلیق جلو رو درست پشت به پشت هم قرارش دادن تا بازدهی ایرودینامیکی این بخش رو بالا ببرند. 

خوب همونطور که توی عکس مشخصه دوتا خط روی تیغه بیرونی که جایگذین بارج بورد شده وجود داره، فکر میکنم مرسدس قصد داشته تا با کوتاه کردن این بخش ی سری چیز هارو امتحان بکنه.

نکته جالب خودروی مرسدس نسبت به بقیه تیم های دیگه در واقع طرح مواج فلور بود، یک شباهت هایی هم به طرح مواج کفی خودشون توی فصل 2021 داره، اما هدف از این طرح چی هست؟

این طرح به این دلیل که باعث ایجاد محیط پرفشار و کمفشار (خیلی جزئی) میشه  باعث ایجاد یک جریان گردابی میشه، این جریان به نظر میرسه برای این بوده تا جلوی نشت هوا به داخل یا به بیرون کانال ونتوری رو بگیره، توجه هم که کرده باشید از اندازه کوچیک تا به بزرگ شروع میکنه، تا اجازه بده جریان به آرامی شکل بگیره تا بتونه کاری که بایده رو انجام بده.

شکل و در مجموع حالت ورودی های هوای رادیات موتور خیلی به استون مارتین AMR22 نزدیکه، البته منظور از نزدیک بودن یعنی این که شبیه به هم دیگه هستند، خوب دلیل این که مرسدس از این طرح استفاده کرده برای این بوده تا فشار هوای روی ساید پاد رو زیاد بکنه تا هم مکش ورودی های هوای رادیاتور رو زیاد بکنه و هم جریان پرفشار هوای پشت ساید پاد رو تمیز بکنه، البته این موضوع ممکن هم هست اونقدرا هم خوب نباشه چون ممکنه بیشتر از این که بهبود عملکرد داشته باشه تاثیر دیگه ای بزاره روی ماشین . و اون لبه برجسته زیر آینه ها هم برای افزایش قدرت این جریان اون شکلی شدند و ممکنه کمی هم جریان گردابی پرقدرت هم تولید بکنند، البته همه این موضوعات در جهت تمیز کردن هوای پشت ساید پاد هست. 

این بخش از کف خودرو خیلی به اون برامدگی خودرو فرمول یک فراری f1-75 نزدیکه، یک برامدگی روی کف خودرو داشت، حالا صحبت اینجاس که این جریان که از زیر خودرو حرکت میکنه آیا با هم تداخل دارند یا نه؟ 

به نظر میرسه دارند و بخشی از این جریان به پشت خودرو و دیفیوزر میره و بخشی به کنار کفی و جلوی لاستیک عقب میره و اونج با یک لبه رو به بالا از کف خودرو خارج میشه، به نظر میرسه مرسدس با این کارش که خیلی شبیه کاری هست که فراری کرده قصد داشته تا اون جریان کثیف چرخ عقب رو از ادوات دیفیوزر و کلا" عقب خودرو دور بکنه. 

یک قطعه ایرو دینامیکی هم همون جا هست که جریان هوای روی فلور رو به سمت خارج ماشین و جلوی چرخ هدایت میکنه شاید هم به پشت چرخ، و هدف همون تمیز کردن هرچه بهتر جریانات مخربی هستند که لاستیک میتونه تولید بکنه.

حرکت جریان هوا پشت خودرو مشخصا" بعد از اون اتفاقی که جلوی ساید پاد ها بوجود میاد عمدتا به سمت عقب و زیر باله جلو حرکت میکنه و به خاطر همین هم هست، مرسدس اومده وسط باله عقبش رو ی حالتی قرار که توی شکل میبینید بر خلاف بقیه تیم ها طراحی کرده و لبه وسط باله رو بالا تر آورده تا این جریان های هوا از زیر باله عقب عبور کنند، به نظرم اون طراحی ساید پاید که از جلو فشار هوا رو زیاد میکنه خیلی تاثیر گذار میتونه باشه برای این که جریان هوای پرقدرتری رو به این ناحیه بتونه برستونه . 

مرسی که تا آخرش رو خوندید.

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه