آقای مت سامرفیلد() یک مقاله در رابطه با طراحی منحصر به فرد تیم فرمول یک فراری در موتور اسپورت قراردادند که با هم به مطالب ایشون و موضعاتی خودم متوجهشون شدم میپردازیم: 

در مورد دماغه قبلا" صحبت کرده بودم که از دوتا المان مجزا تشکیل شده که توی این لینک میتونید ببینید، اما یک سری دیتل دیگه هست که آقای سامرفیلد بهشون اشاره کرده رو هم اینجا قرار میدم.

دماغه به هر چهار المان باله جلو متصله، ولی در ماقایسه با چیزی که توی بقیه تیم ها دیدیم طرح بسیار باریکی داره، نه فقط این که فقط نوک دماغه باریک باشه، بلکه در قسمت زیرین هم باریکه.( دوتا فلش مشکی و اون محدوده های قرمز رنگ)

فرم کلی دماغه اینجوری که با یک شیب ملایم به سمت پلیت اصلی بالاه جلو(پایینترین پلیت باله جلو) میرسه و اونجا جایی هست که فراری با طراحی که کرده اجازه عبور هوا رو از زیر باله فراهم کرده که این جریان هوا میرن به سمت کفی و ساید پاد های خودرو و همون اتفاقی که فراری روی باله جلو رقم زده (بالا لینکش رو گذاشتم) که باله از دوتا المان جداگونه تشکیل شده و... که توی لینک به قدر کافی راجع بهش صحبت شده.

توی نوک دماغه یک مجرایی قرار گرفته که بهش میگن NACA و کار این مجرا یا کانال کوچیک اینه که اجازه بده جریان هوا از باله جلو به سمت کاکپیت راننده حرکت بکنه و باعث خنک شدن راننده در زمان مسابقه، تعیین خط تست ها و هر شرایط دیگه بشه.

تیم فرمول یک فراری از سیستم پوش راد توی جلوی ماشین استفاده میکنه، در حد فاصل فصل های 2012 الی 2015 فراری از سیستم پول راد استفاده کرده بود که نتیجه مطلوبی رو از این سیستم نگرفته بوده.

نحویه قرارگیری ادوات سیستم تعلیق و میل فرمون و... در جهت این بوده که تیم بتونه بهترین بازدهی ایرودینامیکی به خاطر طراحی باله جلو، کفی خودرو و کانال ونتوری و ساید پاد ها داشته باشه.

داکت ترمز و انحراف کننده های "ویک" (wake) به شکلی طراحی شدند تا عملکرد خنک کاری ترمز ها بهتر انجام بشه و تاثیر خودش رو توی جریان هوا بزاره.

مثل بقیه تیم ها دیگه فرمول یک فراری برای فصل 2022 از آزادی هایی که قوانین بهشون اجازه داده نهایت بهره رو برده و کلی تغییرات بزرگ توی بخش ساید پاد ها و کاور موتور ایجاد کردند. البته همه این طراحی های بزرگ به لطف تغییرات عمده نحوه قرار گیری پاور یونیت بوده تا تیم طراحی بتونه با توجه به نحویه قرار گیری ادوات پاور یونیت بهترین طراحی رو انجام بده.

این موضوع رو هم در نظر داشته باشیم که تیم فراری به خاطر نوع طراحی ورودی هوای رادیاتور هاش و خروجی های هوا روی پشت کاور موتور که شبیه به آب شوش هست تمرکز بالایی کرده.

ورودی بسیار باریکی داره و پشتش روی کاور موتور یک آندرکات با شیب بالا به سمت شیار های خروجی هوای گرم موتور حرکت میکنه و از طرفی بایک شیب تند به سمت پایین (از زیر ورودی رادیاتور) به ساید پاد ها رسیده. 

این رویکرد فراری برای راه حل هایی که داشته در مقایسه با دهه گذشته و بیشتر، به مقدار قابل توجهی غریب به نظر میرسه.

از اینجا به بعد مقاله صحبت های خودمه: 

توی عکس بالا چهار نوع جریان هوای خارجی رو نشون دادم، ببین دوستان فقط با دید نظری نمیشه گفت که خوب هوا قراره که همچین رفتاری داشته باشه وگرنه این همه ابر کامپیوتر ها درگیر محاسبات cfd نمیشدند.

خوب بریم سر اصل موضوع ببینید این چهار نوع جریان هوایی که روی کاور موتور شکل میگیره یعنی من به شخصه فکر میکنم که این اتفاق بیفته هم ترکیبش با هوای گرمی که از موتور میاد یک جریان رو به بالایی رو بوجود میاره که به سمت باله عقب حرکت میکنند.

توی جریاتاتی که از روی کاور موتور حرکت میکنند، این جریانا به هوراه هوای گرمی که از موتور حارج میشه عموما" به سمت باله عقب حرکت میکنند و به نظر میرسه که شاخ وایکینگ برای قوت بخشیدن به ثبات این جریان هوا اونجا قرار گرفته.

در زیر کناره خودرو که ساید پاد هست به اون بخش سبز رنگ هاشور خورده جایی هست که فشار هوا اونجا افزایش پیدا میکنه چون هوا با سرعتی که وارد اونجا میشه و بین تیغه بیرونی ساید پاد و خود ساید پاد قرار میگره، این جریان قدرت مند به سمت فلور یا کفی خودرو و از اونجا به سمت عقب خودرو میره که هدف فراری این بوده تا با این کارش مکش بیشتری رو کانل های ونتوری انجام بدند، و یک بخش برامده نزدیک به لاستیک عقب وجود داره که نه خودم میدونم چیکار میکنه و نه این که مقاله آقای سامرفیلد بهش اشاره ای کرده.

درمجموع فراری توی خودروی جدیدش سعی داشته تا اونجا که میتونه هوای تمیز و با کیفیتی رو برای باله عقب و فلور و کانال های ونتوری فراهم بیاره.

اما فلسفه طراحی کلی استفاده شده توسط تیم فرمول یک فراری توسط فابیو مونتچی به بهترین شکل خلاصه شده و ایشون گفتند:
بدون هیچ نقطه مرجعی از فصل گذشته، چیزی که باعث میشه تفاوت ایجاد بشه برمیگرده به خلاقیت و استعداد طراح و برتری  ابزار آنالیزی ما هست که باعث میشه با شفافیت و شجاعت برای راه حل های که بسیار عجیب هستند و متعارف هم نیستند طراحی صورت بگیره 

بدون شک خودروی فرمول یک فراری یعنی f1-75 کاملترین خودرویی بوده بین تیم ها تا به الان ازش رونمایی شده، ولی باز چیز هایی هستند که تیم فرمول یک فراری اونارو مخفی کرده که توی تست های پیش فصل ازشون رونمایی میشه.

مثلا خودروی ردبول rb18 فقط یک لیوری بود و خودروی اصلی اصلا" به نمایش در نیومد و اونا از خودروی اصلی توی تست ها رونمایی میکنند. 

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه