از اونجا که تا اولین گرند پری میامی زمان زیادی نمونده (از همین لحظه که من دارم مینویسم  58 دقیقه مونده) میخوایم با هم ی نگاهی به دیتا ها بندازیم تا ببینیم، با توحه به شرایط آب و هوایی و ستاپ ماشین ها و لاستیک های موجود، تیم ها چه استراتژی رو برای این مسابقه میتونند در نظر بگیرند.

از اونجایی که این پیست کاملا" جدید هست و هیچ مسابقه ای تا به الان توش انجام نشده چه برسه به فرمول یک که تیم ها بخوان یک سری دیتا از قبل داشته باشند، در نتیجه همه تیم های فرمول یک اینجا یک چالش بسیار بزرگ در پیش دارند.

سریعترین استراتژی!

مشخصا هیچ کسی نمیدونه، البته بسته به شرایط هر ماشین متفاوت هست، البته یک آپشن مشخص برای همه گرید یا ماشین های پیست مشخصا وجود خارجی نداره.

مثلا برای بعضی از تیم ها لاستیک هارد، لاستیک به شدت بهتری هست اما برای یک سری تیم دیگه بدترین انتخابشون میشه لاستیک هارد، همه اینا به ستاپ خودرو و dna ماشین و سبک رانندگی راننده برمیگیرده.

اما در مجموع یک سری پیش بینی هایی رو میشه کرد.

به خاطر رفتار سطح پیست، به نظر میرسه که تیم ها از استراتژی دو پیت استاپه استفاده بکنند. مخصوصا این که پیچ های پر سرعت پدر لاستیه های جلو رو در میارند، برای این پیست استارت با لاستیک مدیوم به نظر گزینه خوبی میاد طبق گراف بالا میشه اینجوری در نظر گرفت که از دور 12 تا دور 19 تیم ها میتونند با استینت های متوسط برند روی لاستیک هارد.

 

از اونجا که استراتژی ها دو پیت باید باشه و بعیده که تیمی ریسک پنچر شدن رو به جون بخره، از دور 30 به بعد پیت ها به لاستیک دوم شروع میشه.

تیم های مثل ردبول، مکلارن، آلفاتائوری، یا هاس، میتونند به استراتژی دوم نیم نگاهی داشته باشند که از لاستیک مدیوم به هارد و بعد از اون مجدد به مدیوم هست و یا این که میتونند استینت خودشون رو با لاستیک هارد بیشتر کش بدند و درواقع از استراتژی سوم استفاده بکنند یعنی مدیوم به هارد و هارد به سافت و زدن فستس لپ برای تیمی مثل ردبول فکر کنم اینجا مهم باشه.

اما تیم هایی مثل فراری و مرسدس میتونند از استراتژی اول استفاده بکنند، یعنی مدیوم به هارد و از هارد به ست دوم لاستیک های هارد، ولی تیم هایی مثل مکلارن و آلفاتائوری هر سه نوع لاستیک هاشون رو به نظر میاد که بخواند استفاده بکنند یعنی همون استراتژی سوم. 

 

اگه یک آپشن دیگه ای هم برای ده تا ماشین جلوتر باشه چی؟ 

این موضوع به این بستگی داره که لاستیک هارد چقدر خوب رفتار بکنه. ممکنه که تیم ها بعد از استفاده لاستیک های هارد متوجه بشوند که با همین لاستیک ها هم بشه تا آخر مسابقه رفت و یک پیت استاپ کمتر مساوی هست با 22 ثانیه کمتر از دست دادن توی مسیر پیت لین، اما ممکنه که اونقدر ها هم سریع نباشه و راننده برای این که بتونه لاستیک رو تا آخر مسابقه مدیریت بکنه عملا" از تیم های دیگه عقب بیفته.

 

اما استراتژی تک پیت استاپه درواقع سریعترین استارتژی ممکنه میتونه باشه، البته اگه ترکیب لاستیک ها و راننده و ماشین بتونند بهترین خودشون رو نشون بدند.

البته فراری که عملا" از هارد هاش استفاده نکرده و ردبول هم دو ست لاستیک مدیوم نو داره، یعنی ممکنه که ردبول ها اواخر مسابقه با رفتن روی لاستیک مدیوم استراتژی تک پیت فراری رو خراب بکنند و فراری رو مجبور بکنند که پیت استاپ انجام بده. ریسک رسیدن مکس به لکلرک قطعا" بیشتر از برخورد شهاب سنگ رو تکه تکه شدن زمینه، البته خدا نکنه :) 

شرایط آب و هوایی و سیفتی کار یا همون ماشین ایمنی؟

البته هوا گرمه و 33 درجه هست اما 40 درصد احتمال بارش وجود داره که اگه این اتفاق بیفته مسابقه رو اونقدر جذاب میکنه که حد و حساب نداره مخصوصا" اگه این اتفاق آخرای مسابقه بیفته، روسیه 2021 یادمون نره که چی شد.

 

به نظر نمیرسه که شاهد تصادف قابل توجهی اینجا باشیم، دسته کم توی تعیین خط که چیزی ندیدیم.

در حال حاضر که به اینجا رسیدم فقط 3 دقیقه تا استارت مسابقه باقی مونده و باید زودتر کار رو جمع کنم و بریم پای مسابقه.

فعلا" امیدوارم مسابقه جذابی رو ببینیم. 

 

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه