سلام به همه و سریع میریم سر اصل موضوع، گرند پری میامیی و باید بهتون بگم، زمانی که دارم این مطلب رو مینویسم که حدود 10 ساعت تا اولین نوبت تمرینی فرمول یک میامی بیشتر نمونده.

میامی توی ایالت فلوریدا آمریکا قرار گرفته و از سال 1959 تا به الان هیچ مسابقه فرمول یکی توی این ایالت تا به الان برگذار نشده و اولین مسابقه فرمول یک فلوریدا بعد از نیم قرن یا بهتره بگم بعد از 63 قراره که توی میامی برگذار بشه.

 

رقابت بر سر پول پوزیشن

از اونجایی که هیچ دیتایی در رابطه با این پیست جدید فرمول یک میامی در دسترس نیست، مجبوریم به دیتا های پیست های دیگه این فصل نگاه بندازیم.

خوب به فصل که نگاه میکنیم هم ردبول و هم فراری هر کدومشون توی چهار تا گرند پری دو تا پول پوزیشن داشتند، چارلز لکلرک توی گرند پری بحرین و استرالیا که برای فراری گرفت، مکس توی گرند پری ایمولا و چکو یا سریجو پرز توی گرند پری جده یا گرند پری عربستان که برای ردبول بدست آوردند.

 

طبق حرف مدیتر تیم فرمول یک فراری، ماتیا بینوتو  که گفته برای "امسال مثل فنر همه چیز یا به سمت فراری و یا به سمت ردبول در نوسان خواهد بود" ولی یک راننده وجود داره که بتونه اولین پول پوزشن این مسابقه رو بدست بیاره، اون راننده کسی نیست جز کارلوس ساینز اسپانیایی.

راننده اسپانیایی تیم فراری توی نوبت دوم تعیین خطر ایمولا وقتی که پیست خشک بود تایمی رو ثبت کرد که نشون میداد میتونه به راحتی پول پوزیشن رو در اختیار داشته باشه، ولی متاسفانه به خاطر تصادف توی نوبت دوم تعیین خط، این شانس رو از دست داد، یک مشکل توی استرالیا باعث شد که این شانس رو از دست بده و این یعنی کارلوس ساینز، راننده فراری تنها راننده ای هست که بین راننده های دو تیم برتر موفق نشده تا پول پوزیشن رو کسب بکنه و حالا باید دید که کارلوس ساینز میتونه بهترین خودش رو بدون هیچ مشکلی توی میامی نشون بده یا نه.

 

رقابت بر سر پیروزی

پیروزی توی این چهار گرندپری هم بین هر دو تیم به صورت 50 50 بوده و دو برد برای مکس و دو برد برای لکلرک.

با توجه به لیوت پیست میامی که شامل همه چیز هست، از پیچ های کم سرعت گرفته تا سرعت متوسط و پرسرعت، این یعنی چی ؟ به این معنی هست که مزیت خاص یک تیم مثلا" ردبول توی پیست های پرسرعت ممکنه دست برتر رو داشته باشه نسبت به فراری برتری میتونست کسب بکنه اما توی این پیست، چون میکسی از هر چیزی وجود داره هیچ تیمی برتری خاصی نسبت به تیم دیگه ای نمیتونه داشته باشه یا اگه هم داشته باشه خیلی کمه.

اما موضوعی که باعث میشه اینجا بیشتر به درد فراری بخوره این موضوع هست که خودروی فراری یعنی f1-75 توی هر جایی خوب هست، رفتارش به این صورت هست که اونا فقط نیاز دارند که ماشین رو روشن کنند و شروع به رانندگی بکنند.

منظور این هست که توی پیسیت جدیدی که تیم ها هیچ داده ای ندارند، به نظر میرسه که فراری راحتر از هر تیم دیگه ای امکان ستاپ کردن مناسب ماشینش رو داشته باشه.

 

البته باید در نظر بگیریم که کارلوس ساینز اگه بتونه برای برد بجنگه، میتونه به تنهایی خیلی اتفاقاتی رو رقم بزنه، خیلی توی دو گرندپری گذشته شانس رقابت نداشت، توی استرالیا و دور دوم اسپین شد و خارج شد از مسابقه، توی ایمولا هم همون پیچ اول فرستادنش توی گراول و از مسابقه خارج شد، البته فراموش نکنیم که پرز هم همون قدری که ساینز تشنه پیروزی هست، دوست داره تا پیروزی رو توی این پیست برای خودش داشته باشه، اولین باری که پرز برای ردبول یک برد رو داشت، گرندپری باکو بود.

 

تیم هایی که دستشون از سکو دوره

مرسدس با وجود فاجعه ای که هست به هر حال تحت هر شرایطی که بوده موفق شدند توی چهار گرندپری گذشته، دو سکو رو برای تیمشون داشته باشند و جرج راسل تنها راننده ای هست که موفق شده تا به الان دست کم پنج به بالا مسابقات فرمول یک رو تا به اینجای کار تموم بکنه.

بعد از این که لویس توی رده سیزدهم و راسل توی رده چهارم مسابقه رو تموم کردند، توتو ولف مدیر تیم فرمول یک مرسدس، طی یک نشست خبری گفته بود که "ما چند جهت رو برای اینن که بتونیم ماشینمون رو بهتر بکنیم پیدا کردیم، میخوایم که این تجربیات رو به میامیی بیاریم تا ببینیم که آیا شبیه سازی های ما درست بودند یا خیر" که در مجموع نظرش کلا" مثبت بود.

 

البته نباید فراموش کنیم که آلفارومئو برای ایمولا از یک طراحی جدیدی توی عقب خودرو خودش داشت و اگه مسابقه یک دور دیگه ادامه میداشت والتری بوتاس میتونست از جرج راسل هم عبور بکنه، اما نکته جالب اینجاس که پیت استاپ بد والتری باعث شد که سکوی ایتالیا رو از دست بده. یعنی میشه با اطمینان گفت که آلفارومئو با بوتاس میتونه برای سکو یا دست کم برای پنجمی یعنی جلوترین تیم میدفیلد بجنگه.

نکته این که عکس بالا تصویر بالایی فلور جدید آلفارومئو رو به نمایش گذاشته.

البته قابل ذکر هست که مکلارن هم توی فرم خوبی هست که اونا از مرسدس ها هم بهتر تا به الان مسابقه دادند و لندو نوریس راننده فرمول یک مکلارن هم موفق شد تا توی این مسابقه سکو سوم رو دراختیار داشته باشه.

هاس تنها تیم آمریکایی رقابت فرمول یک حالا توی توی خونه خودش قرار که مسابقه بده و میتونند یک رقابت نزدیک با دو تیم آلپین و مرسدس داشته باشند.

 

موضوع آخری که باید بهش اشاره کنیم آب و هوا هست، گرمای میامی میتونه برای راننده های یک چالش بزرگ باشه و هر راننده ای که آمادگی جسمانی و تحمل بالاتری رو داشته باشه بزارید بگم کمتر سوسول باشه، میتونه مسابقه بهتری رو توی این گرند پری داشته باشه.

از اونجایی که فرمول یک اونقدرا هم قابل پیشبینی نیست، باید دید که چه برای تعیین خط و چه برای روز مسابقه کدوم تیم دست برتر رو داره.

 

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه