نزدیک شدن مرسدس به فراری ها

 

این فصل با شاهکار موتور هوندا و بهترین طراح خودر یعنی آدرین نیوی برای ردبول در بهترین حالت ممکن تموم شد.

مکس ورشتپن خیالش از قهرمانی این فصلش راحته و یک فصل رکورد شکنی داره پشت سر میگذاره و تیم فرمول یک ردبول هم توی قهرمانی سازندگان یا همون تیمی هم به قهرمانی رسیده، ولی پشت سر راننده های ردوبل یک رقابت سنگینی و جذاب بین دو تیم مرسدس و فراری شکل گرفته، البته خوبه که یادمون باشه که سرجیو پرز در شرایط فعلی توی مقعیت مناسبی برای حفظ مقام دومی جدول رانندگان نیست و لکلرک به راحتی توانایی فارق اومدن به این راننده مکزیکی رو داره، مگر این که ردبول برای نگه داشتن رده اول و دوم توی جدول رانندگان با مکس به کمک چکو برای حفظ رده دوم بروند.

توی آخر هفته ای که گذشت، به خاطر ارتفاع از سطح دریا مکزیک، موتور های فراری با مشکل توربو مواجه شده بودند به همین خاطر فراری ها توی پیست خیلی خوب نبودند و مرسدس از این فرصت برای کم کردن فاصلشون با فراری استفاده کردند و خودشون نزدیک تر کردند.

مرسدس توی شروع فصل خیلی بد بود و این تیم منسجم باز خودش رو نشون داد که چجوری میتونه در شرایط سخت کاری که بایده رو انجام بدهند و در طی این فصل موفقیت های زیادی رو تجربه کردند و خودرو رو تا اونجا که میشد توی بخش های مختلف بهینه کردند، موفقیت مرسدس توی توسعه خودروشون به قدری خوب بود که توی مکزیک هر دو راننده مرسدس یعنی لویس همیلتون و جرج راسل  یک تهدید بالقوه  برای گرفتن پول پوزیشن در گرند پری مکزیک بودند و توی آمریکا لویس همیلتون چیزی نمونده بود که مسابقه رو با برد تموم بکنه.

همه اینارو گفتیم که بگیم مرسدس در حال حاضر تنها با 40 امتیاز فاصله با فراری توی رده سوم قرار گرفته و تنها دو مسابقه دیگه هم از فصل باقی مونده.

حالا باید دید که مرسدس توانایی کم کردن این فاصله رو با وجود یک اسپرینت ریس دیگه داره یا خیر.

 

تکلیف هاس و ریکاردو تقریبا نا مشخصه

فقط مرسدس نبود که توی پیست آتودرومو هرمانوس رودریگز مکزیک یک بار دیگه لذت رقابت دادن جانانه رو تجربه کرد.

دنیل ریکاردو استرالیایی راننده فرمول یک تیم مکلارن بعد از برخوردش با یوکی سنودا یک پنالتی 10 ثانیه ای دریافت کرد و با این وجود یکی از بهترین رانندگی های ممکنه رو از خودش به نمایش گذاشت.

دنیل ریکاردو همون عملکردی رو از خودش نشون داد که قبل از مکلارن از خودش نشون میداد، موفق شد خودش رو توی ده راننده برتر پیست قرار بده، با وجود استعدادی که این راننده استرالیایی داره، خودش اعلام کرده که برای فصل بعد هیچ جای بین راننده های دیگه گرید نخواهد داشت.

اینجاس که به مرسدس ممکنه تا از دنیل ریکاردو بخواد که راننده تست این تیم بشه، مخصوصا که استافل وندورن برای فصل بعد قراره که فصل بعد با خودرو استون مارتین رانندگی بکنه و نیک دی وریس هم از مرسدس داره میره و این یعنی جای خالی در مرسدس و باید دید که تصمیم این تیم ها چیه.

البته این بحث هم هست که هاس هنوز اعلام نکرده که رانند بعدی این تیم در فصل آینده، در کنار کوین مگنوسن چه کسی خواهد بود، مشخصا دو گزینه دیگه پیش روی هاس قرار داره، میک شوماخر و نیکو هالکنبرگ.

بالاتر هم البته اشاره کردم که استون مارتین با واندرون برای صندلی فصل بعدی خودش قرار داد بسته. 

در هر صورت اگه قرار باشه که تکلیف دنیل رکاردو و سایر تیم های دیگه و صندلی راننده های دیگه یا بهتره بگم آپشن هایی که دنیل ریکاردو داره تا آخر فصل مشخص بشه، باید دست کم 14 روز دیگه صبر کنیم.

 

رقابت در میدفیلد و میانه جدول

هاس فقط با اختلاف یک امتیاز بیشتر از آلفا تائوری در رده هشتم جدول قهرمانی سازندگان یا همون تیمی قرار گرفته و استون مارتین با اختلاف 4 امتیاز نسبت به آلفا رومئو عقبت توی رده هفتم قرار داره و مکلارن به خاطر مشکلات پایداری موتور های آلپین موفق شده تا این فصاله رو بین خودش و آلپین کم و تنها با 4 امتیاز در پشت آلپین برای جنگ بر جایگاه چهارم بره.

هر پوزیشن میلیون ها دلار ارزش جایزه ای برای تیم ها داره و تیم های میان جدولی خودشون رو برای مسابقه اینتر لاگوس برزیل آماده میکنند تا یک جنگ به تمام معنا رو در میانه جدول بین تیم های میان جدولی در دو گرنپری آخر فصل شاهد باشیم.

پیر گسلی در مرز حذف شدن از یک مسابقه!

پیر گسلی به خاطر پنالتی های دریافتی که توی بازه 12 ماه داشته به رقم 10 امتیاز منفی رسیده، اگه مرتکب جریمه ای بشه و دو امتیاز منفی دیگه طی دو مسابقه آخرش بهش داد بشه، به صورت اتوماتیک یک مسابقه پیر گسلی به کل از دست خواهد داد.

البته این موضوع تا آخر ماه می میلادی همراه پیر گسلی خواهد بود تا امتیازا از اون بازه 12 ماهه ای که باطل میشوند بگذرند.

یکی از اون پنالتی هایی که پیر گسلی داشت مربوط به گرندپری ژاپن هست که تحت پرچم قرمز سرعتش از حد مجاز بیشتر بود و توی همون جا بود که یک تراکتور رو وسط پیست دید و بقیه ماجرا.

توی استین آمریکا، تحت شرایط ماشین ایمنی فاصله بیشتر از طول 10 ماشین با ماشین جلویی رو رعایت نکرد.

آخرین پنالتی که دریافت کرد توی پیست مکزیک بود که از پیست خارج شد و از لنس استرول توی این شرایط سبقت گرفت.

توی سه مسابقه اخیر درواقع 5 امتیاز منفی دریافت کرده که اگه دو امتیاز منفی دیگه دریافت بکنه، یک مسابقه رو از دست میده.

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه