خوب در مجموع هر سه تمرین تیم فرمول یک فراری سریعترین تایم های پیست رو ثبت کردند، ولی نمیشه گفت که آیا فراری ها سریعترین خودرو برای تعیین خط و روز مسابقه هم هستند یا نه.

همونطوری که توی تمریتات دیدیم تیم فرمول یک ردبول، توی سکتور های پرسرعت دست برتر رو داشت و سرعتشون هم توی مستقیمی ها به نسبت فراری حدود 7-10 کیلومتر بر ساعت بیشتر بود که خیلی هست و ردبول میتونه کلی زمان با این اختلاف سرعتشون بدست بیاره. 

باید دید که فراری ها آیا دارند با مود موتوری پایین رانندگی میکنند یا این که واقعا" هوندا بیش از حد انتظار قوی ظاهر شده.

اختلاف 10 کیلومتر بر ساعت چیزی نیستش که بشه به این راحتی ها جبرانش کرد و موضوع بعدی اینجاس که فراری توی سکتور اول که نیاز به دانفورس بالاتری داره به نسبت ردبول زمان بهتری رو ثبت میکرد ولی همین که اونا وارد سکتور پرسرعت میشوند فراری تایم های زیادی رو از دست میدند، میشه گفت فراری  توی سکتور اول حدود چهار دهم ثانیه نسبت به ردبول زمان بدست میاره و توی سکتور دوم و سوم حدود پنج دهم الی شش دهم از دست میده. 

البته تمرینات چیزی رو مشخص نمیکنند و باید تا تعیین خط صبر کنیم. 

اگه ردبول توی تعیین خط هم برتر باشه، با توجه این موضوع که فراری با دانفورس بیشتری میتونه از لاستیک ها بهتر حفاظت بکنه، تیم فراری میتونه روی استراتژی روز مسابقه به نتیجه مطلوبش برسه ولی در حال حاضر با توجه به چیزی که توی تمرینات مشخص شده، ردبول دست برتر رو توی این پیست یعنی گرند پری جده دسته کم توی تعیین خط داره.

توی رده های دیگه تیم فرمول یک آلفارومئو با رانندگی والتری بوتاس توی تمرینات، تا به اینجای کار نتیجه قابل قبولی رو داشته، میشه گفت والتری با ماشینی که در اختیار داره میتونه هم تیمی سابق خودش رو توی آینه هاش دود بکنه و میتونیم سومین تیم فرمول یک رو آلفارومئو در نظر بگیریم که به نسبت سال گذشته اونا شرایط به مراتب بهتری رو دارند.

تیم فرمول یک آلپین و آلفاتائوری رده های خوبی داشتند و از همه اونا جالبتر رده راننده فرمول یک تیم هاس یعنی کوین مگنوسن بود، حتی تیم فرمول یک هاس هم از مرسدس ها سریعتر هستند.

تیم فرمول یک مرسدس میشه گفت وارد میدفیلد شده و رقابتش با خودرو های میانه جدولی هست، چیزی که فصل گذشته برای ردبول پیش بینی میشد، چون عموم مردم باور داشتند که ردبول تمامی منابعش رو برای فصل 2021 خرج کرده و چیزی برای فصل 2022 در نظر نگرفته و تا به اینجای کار همه چیز کاملا" برعکس شد. 

جالبی داستان اینجاس که فراری سال گذشته، زمانی که داشتند روی خودروی فصل 2022 فرمول یک خودشون کار میکردند طراحی شبیه به طرح مرسدس رو در نظر داشتند ولی اونقدر این طرح توی تست هایی که فراری انجام داده بود ناپایدار بود که فراری از خیر این سبک از طرحای گذشت، شاید وجود ساید پاد به هدایت جریان هوا بهتر از چیزی که مرسدس طراحی کرده کمک میکنه و مرسدس باید نسبت به این موضوع واکنش نشون بده که آیا میتونه خودرو رو از چیزی که هست سریعتر بکنه و یا این که این طرح اشتباه هست و باید برای حداقل فصل 2023 به فکر جایگزین باشند.

مکلارن، ویلیامز و استون مارتین هیچ قدم مثبتی نداشتند و تا به اینجای کار این سه تیم توی شرایط بدتری نسبت به فصل گذشته قرار گرفتند، یا بهتر بگیم به اضافه مرسدس هر چهارتیم در شرایط بدتری هستند و جالبه که همه این تیم ها از پاور یونیت مرسدس استفاده میکنند.

حالا باید تا خود تعیین خط صبر بکنیم تا ببینیم که آیا تیم ها توی شرایط تعیین خط همین رده بندی رو خواهند داشت یا خیر؟ 

 

 

No thoughts on “تمرینات گرند پری جده تموم شد و فراری توی تمرینات سریعترین تیم بود، شاید هم نه!”

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه