از اونجایی که تیم فرمول یک مرسدس به این کار شناخته شده که عموما توی تست ها ضعیف هستند تا زمانی که توی مسابقه اول همه تیم هارو نابود میکنند، به خاطر همین بقیه رقبا این موضوع رو قبول ندارند که مرسدس هنوز مشکل داره و هنوز داره بازی درمیاره.

یادمون باشه تیم فرمول یک مرسدس تست های پیش فصله فصل گذشته هم مشکل داشت، ولی با این وجود تونست مسابقه اول رو ببره و یجوری با اتفاقاتی هم که افتاد اونقدر این فاصله بین خودش و تیم فرمول یک ردبول رو کم بکنه که آخر فصل، لویس همیلتون و مکس ورشتپن هم امتیاز وارد مسابقه آخر بشوند، البته قابل ذکره که مرسدس تونست قهرمانی سازندگان رو هم از ردبول بگیره. 

بیشتر نگرانی تیم های رقیم این موضوع نیست که تیم فرمول یک مرسدس سرعت رو واقعی خودش رو مخفی کرده، بلکه این موضوع هست که اگه واقعا" مشکلی داره بتونه اونو توی مدت قبل از شروع فصل توی این مدت باقی مونده حل بکنه.

این احساس همون چیزی بود که لویس همیلتون رو مجبور کرد تا بگه که ماشین در حال حاضر در اختیار داره نمیتونه برای برد بجنگه.

سال گذشته هم مرسدس با خودرو فرمول یک w12 توی تست ها مشکل بالانس کردن رو داشت، امسال هم به همین ترتیب بود.

مشکل پدیده پورپوزینگ در مرسدس به مراتب خیلی بیشتر از تیم فرمول یک فراری و نقطه مقابل تیم فرمول یک ردبول بود و هنوز یا بهتره بگم دسته کم تا آخرین لحظه تست های بحرین نتونسته بود این مشکل رو رفع بکنه.

موضوع فقط توی مسیر های مستقیم نبود، موضوع اصلی این بود که ماشین توی بعضی از پیج ها وقتی روی لیمیت باهاش رانندگی میشد کف فلور با زمین برخورد میکرد که این موضوع برای چیزی که داره دانفورس رو تولید میکنه اصلا" خوب نیست. 

جورج راسل راننده فرمول یک تیم مرسدس گفته: 

w13 کلی پتانسیل داره و به نظرم مهندسین ما قطعا میتونند مشکلات رو حل بکنند و یک کلید برای باز کردن بازدهی ماشین درست بکنند. 

جهش های ماشین روی قابلیت ما برای این که بتونیم ماشین رو توی جای درست قرار بدیم تاثیر گذاشته و تیم داره خیلی جدی روی این موضوع کار میکنه، این یک بازی طولانی هست و ما فقط باید بدستش بیاریم.

اگه مرسدس ارتفاع خودرو رو بالا بیاره، اونوقته که w13 رو از محدوده پربازده خودش خارج کرده و نتیجش از دست رفتن دانفورس و زمان دور های خیلی افتضاح میشه. 

در واقع مرسدس با معما مواججه شده، اگه دانفورس ماشین رو مثل تست بحرین بالا ببره، ماشین بیشتر به زمین هل داده میشه که نتیجش بدتر شدن پدیده پورپوزینگ و زمان دور های هست که نه تنها بهتر نمیشوند بلکه بدتر هم میشوند.

مرسدس با کاهش دانفورس میتونه موقتا پور پوزینگ رو کمتر بکنه.

مرسدس روی سیستم تعلیق و ارتفاق خودرو آزمون خطا هایی زیادی رو انجام داد تا به یک تعادل برسه، حتی اونا ی بخشی از کفه خودرو رو هم تغییر دادن و محو عقب رو هم بیشتر بالا آوردند ولی به نتیجه مناسبی نرسیدند.

یکی از مهندسین تیم فرمول یک مرسدس یعنی آقای اندرو شولین گفته که تیم توی تست ها نتیاج خوبی رو کسب کرده:

ما یک قدم توی ستاپ خودرو تونستیم بهتر بشیم که باعث شد تا ماشین هم وقتی تحت فشار هست رفتار مناسب تری رو داشته باشه، اگه بتونیم ماشین رو با ثبات بکنیم میتونیم سرعت بیشتری رو ازش بیرون بکشیم.

ولی مشکل تیم فرمول یک مرسدس فقط پدیده پورپوزینگ نیست، وزن ماشین امثال یک مشکل بزرگ هست، فقط چند تا تیم تونستند که به حداقل وزن مجاز نزدیک بشوند.

که سبکترین خودروی موجود توی این موضوع رو میتونیم  آلفارومئو بدونیم و حتی فراری پهن از مرسدس باریک هم سبک تر بود.

وقتی به صورت کلی توی فرمول یک هر 10 کیلوگرم اضافه مساوی است با 0.3 سرعت کمتر در هر دور، در نتیجه هر تفاوتی توی وزن خودرو ها میتونه نقشه مهمی رو بازی بکنه.

اما مرسدس در حال حاض یک یک خودرو رقابتی فرمول یک رو در اختیار نداره.

مرسدس میدونه که طراحی خودروی فرمول یک W13 قطعا" حرف هایی برای گفتن داره، دانفورس کلیدی ترین نکته هست و باید راه حلی رو پیدا بکنه که بتونه قدرتش رو آزاد بکنه و یک دور بدون مشکل پورپوزینگ بزنه.

به همون ترتیبی که لویس همیلتون دیگر راننده تیم فرمول یک مرسدس گفت: 

ماشین پتانسیلش رو داره و ما فقط باید بتونیم استخراجش بکنیم و مشکلاتش رو رفع بکنیم، و داریم سخت روی این موضوع کار میکنیم.

کلید داستان اینه که چقدر طول میکشه تا اونا بتونند مشکل رو پیدا و رفع بکنند.

 

 

 

 

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه