تعداد ماشین هایی که رونمایی شدن زیاد بود و خیلی به هم نزدیک، اما خوب کی هست که دلش نخواد ماشین فرمول یک جدید فراری رو که برای فصل 2023 آماده کرده نبینه.

قبل از هرچیز دید اولیه که داریم از این ماشین انگار که همون sf22 هست، ولی وقتی بیشتر به ماشین و جزییاتی که توی طراحی به کار رفته بیشتر دقت میکنیم، متوجه میشیم که فراری درواقع کلی کار روی این ماشین انجام داده و یک حرکتی هم زدند که تا به الان تیمی ازش استفاده نکرده بوده. 

بریم سر بحث تحلیل

خوب توی این چند بخش فراری تغییرات زیادی داشته البته شماره یک که دهانه ورودی رادیاتور هست زیاد تغییری نکرده.

2- فراری یک داکتی رو اینجا جا ساز کرده که فکر کنم به فکر هیچ کسی نرسیده بود، یجورایی انگار که قانون خاصی براش ندارند و تنها حالتی که این داکت میتونه قانونی باشه اینه که حتما از یک رادیاتوری یا چیزی عبور بکنه، موضوعی که باعث میشه تا جریان هوای کثیفی تولید بشه، اما فکر کنم فراری به چیزی که میخواسته رسیده و به همین دلیل هم ازش توی طراحی استفاده کرده.

3- موضوع بعدی ساید پاد هست، ساید پاد sf23 برخلاف ماشین قبلی اون شکل تهاجمی رو دیگه نداره و شبیه به چیزی هست که ردبول فصل قبل داشت ولیل از نمای بالا همون شکل دیش مانند رو حفظ کردند که در ادامه توضیح میدم چرا این کار رو فراری اصلا" کرده.

4- پشت آینه های sf23 چند تا باله جهت تولید جریان گردابی پرقدرت فراری قرار داده که به نظر میرسه این جریاد برای کنترل هوای کنار ساید پاد اونجا گذاشته شدند.

5- ی باله جدید فراری پشت هیلو راننده قرار داده، قبلا" ازش استفاده نشده بود.

6- این باله های کوچیک افقی کنار ورودی موتور هم جدید هستند، فکر کنم فراری برای جا دادن سنسور ازشون استفاده کرده.

7- باله کوسه ای پشت کاور موتور هم کوچیکتر شده، یجوری شده که انگار نیست، دلیل وجودش بیشتر برای این هست که جریان هوایی که از دو طرف خودرو مین و به هم میرسن با تلاطم کمتری روبرو بشند و اون بالاه اون پشت کمک میکنه تا حجم این متلاطم کمتر بشه. که فررای یکم تهاجمی رفتار کرده و کوچکترش کرده. 

8- انتهای کاور موتور مثل فصل قبل اون شکل تهاجمی رو نداره.

9- به نظر میرسه که توی این بخش هم فراری فضای بیشتری رو ایجاد کرده.

 

 

قبل از هرچیز ی صحبتی بکنیم که چرا فراری از این داکت استفاده کرده.

هوای پرفشاری که جلوی داکت هست از جلوی خودرو با سرعت بالایی وارد این داکت میشوند که به نظرمیاد عموما" مکش هم اینجا دخیل هست که توی عکس بعدی بهش اشاره میکنم، همچین چیزی فکر کنم تنها در صورتی قانونی هست که توی کانال یک رادایتور برای خنک شدن وجود داشته باشه، وجود رادیاتور سر راه هوا، درسته هوا گرم میشه و پر انرژی میشه ولی یک اتفاقی میفته و اون هم اینه که جریان هوا هم بهم میریزه. برای تمیز کردن این جریان فراری اومده خروجی داکت رو که بالای موتور هست جوری قرار داده که هوا وارد یک محیط کمفشار بشه و عملا" عملیات مکش کمک بکنه تا جریان هوای داکت سرعتش رو از دست نده.

اون محدوده ای که با خط چین سفید مشخص کردم، محیط کم فشاری هست که فراری ازش برای افزایش عملکرد خنک کاری و عبور جریان بهتر هوا استفاده کرده و داکتی که ازش صحبت کردیم خروجیش همون محدوده آبی رنگ هست که جریانش قشنگ در یک محدوده کمفشار قرار گرفته که کمک میکنه هوا بهتر از توی داکت به سمت عقب خودرو حرکت بکنه.

اون باله ای که با خط سفید مشخص شده که پشت هیلو راننده قرار گرفته برای فرستاند هوا به سمت پایین در جهت کنترل جریان هوای رادیاتور ها هست برای این که کمک بکنه هوا متلاطم نشه.

سایدپاد نسبت به فصل گذشته کوچیکتر شده و یجورایی از ردبول اسکی رفتند توی این قضیه، البته اکثر تیم ها سایدپاد های فصل قبلشون شبیه ردبول بود.

بارج بورد خودرو که برای کنترل هوای متلاطم لاستیک جلو ایجاد شده هم تغییر کرده که فصل قبل هم که بود توی همه ماشین ها و کارش اینه که هوای اطراف خودرو فشار بیشتر بشه تا نزاره که این هوای متلاطم چرخ جلو بازدهی ادوات ایرودینامیکی خودرو رو کم بکنه.

 

بارج بورد درواقع اون لایه که با هاشور سفید رنگ مشخص کردم یکی از کاراش همونه. سایدپاد بزرگ فراری هم برای همون کار طراحی شده که فشار هوای کنار خودرو رو افزایش بدند تا جریان مخرب چرخ جلو نتونه به ادوات ایرودینامیکی خودرو برخوردی داشتهه باشه.

 

با همه این موضوعات، فراری فصل گذشته هم ماشین کندی نبود، اونا توی تک دور ها و کوالی فای خیلی سریع بودند و این نشون میداد که این طراحی درواقع بهترین حالت ممکنه بوده، مشکل فراری از دو جا بود.

اولیش این بود که فراری به خاطر مشکل موتور نمیتونست از تمامی قدرت موتورش استفاده بکنه که با توجه به اخبار و طبق قوانین تیم ها نمیتونند موتور هارو آپدیت بکنند ولیل میتونند قابلیت اطمیمنان خودرو های خودشون رو افزایش بدند و فراری به همین خاطر کار زیادی رو باید تا به اینجای کار برای قابلیت اطمینان موتور انجام داده باشه.

مهمترینش که توی روز مسابقه خودشو خیلی نشون داد درواقع طراحی درام ترمز جلو بود که فراری برعکس ردبول و مرسدس (مخصوصا" مرسدس) درام پیچیده ای نداشت و باعث میشد که دمای چرخ های جلوش بیش از حد اندازه بالا بره که نتیجش خرابی لاستیک های جلو بود که ردبول بهتر بود ولی مرسدس به خاطر پیچیدگی طراحی توی این بخش، لاستیک های جلوشون خیلی بهتر مدیریت میشد. 

البته قوانین این بخش تغییر کرده و تیم ها دیگه مجاز به استفاده از درام های پیچیده ای که ردبول و مرسدس داشتند نیستند.

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه