برای تیم ها این موضوع که توی پیست های جدید تا اونجا که ممکنه بتونند دور بزنند خیلی مهم هست و اینجا ما سعی داریم تا ببنیم که توی نوبت تمرینات اول و دوم در واقع چه اتفاقاتی افتاده و تیم ها در حال حاضر کجای کار ایستادند.

 

1-تایم خوب و جذاب مرسدس

خوب مرسدس کلی کار جدید روی ماشینشون انجام داده که به عنوان مثال میشه به باله عقب با دانفورس پایین جدیدشون و به تغییرات عمده توی اند پلیت باله جلو.

 

تیم مرسدس سعی داشت تا ببینه، آپدیت های جدیدش  که ماها زمان برده تا بهشون برسه در چه مرحله ای قرار دارند، اما خوب سرعت مرسدس توی تمرینات

دوم اونقدر بالا بود که جرج راسل راننده تیم مرسدس موفق شد تایم اول تمرینات دوم رو برای مرسدس ثبت بکنه که به نسبت مسابقه قبلی این یک جهش رو به جلو برای مرسدس بود.

به خاطر این که اینجا یک پیست با دانفورس نسبتا کم هست، ما خیلی شاهد مشکل پورپوزینگ اینجا نبودیم، البته باید اشاره به این موضوع هم بکنیم که هوای اینجا گرمه و لاستیک ها خیلی راحتر به دمای مناسبشون میرسن و تنها یک دور راننده برای گرم کردن لاستیکش نیاز داره.

با این وجود، جرج راسل که نفر اول بود و هم تیمیش لویس همیلتون که نفر چهارم سریعترین راننده های نوبت دوم تمرینات بودن، با توجه به زمان هایی که کسب کردند نشون دادند که چقدر به ردبول و فراری نزدیک شدند که البته هنوز به مقدار قابل توجهی از دو تیم برتر گرید عقب تر هستند.

دیتا هایی که وبسایت فرمول یک منتشر کرده نشون میده که مرسدس ها حدود 0.45 ثانیه از تیم برتر یعنی فراری عقبتر هستند 

 

با توجه به داده های بالا، فراری با اختلاف کمتری نسبت به ردبول ماشین سریعتری توی تعیین خط هست، این اختلاف اونقدر کمه که میشه گفت فراری و ردبول بیشتر برابر هستند چون چیزی حدود 0.05 ثانیه فقط با هم اختلاف دارند.

مرسدس هم که مشخصا" یک قدم بزرگ برداشته و لی 0.45 ثانیه نسبت به فراری کندتره، اما مشخصا پیشرفت بزرگی رو تیم داشته.

آلفاتائوری با اختلاف 0.9 ثانیه باز هم نسبت به گذشته بنا به هر دلیلی در شرایط بهتری هستند.

مکلارن و آلپین با اختلاف 0.02 ثانیه، خیلی به هم نزدیک هستند و میتونند رقابت جالبی رو توی مرحله تعیین خط داشته باشند.

آلفارومئو که به نظر میرسید جلوترین ماشین میدفیلد باشه در حال حاضر فقط کمی از ویلیامز ها سریعتر هستند که حدود 0.05 ثانیه هست.

و اما استون مارتین، این تیم با یک اختلاف عجیبی نسبت به هر تیم دیگه ای آخرین تیم گرید قرار گرفته، اختلافش با نزدیکترین تیم یعنی ویلیامز هست 0.55 ثانیه و با فراری هست 1.84 ثانیه.

 

2-مشکل مکانیکی ردبول مجدد کار دستشون داد

ردبول در حال حاضر دو تا پیروزی رو توی فصل 2022 داشته و توی گرند پری ایمولا هم 1-2 بدون دردسری رو تجربه کردند، اما اینجا مجدد مشکلات خرابی ردبول مجدد کار دست تیم داد، به نظر میرسه همون مشکلی که باعث شد مکس 2 بار DNF بشه اینبار این جا هم اتفاق افتاده باشه.

مکس زمان زیادی رو توی نوبت اول تمرینات، توی گاراژ سپری کرد که بیشتر به خاطر این بود، گیربکسشون دوچار مشکل دما میشد، اونا داشتند دنبال راه حلی میگشتند تا این مشکل رو رفع بکنند، اونم توی پیسیتی که داشتن دیتا خیلی مهم هست و هیچ تیمی توش مسابقه نداده بوده.

توی نوبت تمرینی دوم هم با وجود این که زمان زیادی توی گاراژ بود، اینبار مشکل هیدرولیکش مجدد برگشت و مجبور شد بدون هیدرولیک ماشین رو به پیت لین برگردونه و میشه گفت بدترین اتفاق ممکن برای مکس و ردبول بود.

با همه این وجود در سمت دیگه گاراژ اخبار بهتری به دست میرسه، سرجیو پرز تا اونجا که تونست بدون مشکل دور زد و تونست سومین ماشین سریع نوبت تمرینات دوم گرند پری میامی باشه.

طبق داده ها به نظر میرسه که ردبول حدود 0.19 ثانیه نسبت به فراری ها توی روند مسابقه ای کندتر باشه.

 

با توجه به داده های سایت فرمول یک از اونجایی که ردبول خیلی نتونست دیتا برای مکس جمع آوری بکنه، اما به نظر میرسه که در مجموع اونا ماشین کندتری هستند و فراری ماشین بهتری برای رانندگی هست و حدود 0.19 ثانیه از ردبول ها سریعترین ماشین پیست هستند.

مرسدس به نسبت حدود 0.48 ثانیه از فراری ها کندتر هستند و شاید شانس گرفتن سکو هم برای این مسابقه درصورت این که استراتژی مناسبی داشته باشند رو داشته باشند، ما بارها دیدیم که مرسدس چجوری توی استراتژی موفق بوده.

آلپین، مکلارن و آلفارومئو خیلی به هم نزدیک هستند و به نظر میرسه که این سه تیم رقابت نزدیکی باهم داشته باشند و کلی رده این وسط جا به جا بشه.

آلفاتائوری و هاس اختلاف زیادی دارند با تیم های مید فیلد و شاید هیچ رقابتی با تیم های بالاتر نتونند که داشته باشند.

استون مارتین اینجا دیگه تیم آخر نیست ولی به نسبت ویلیامز برتری ناچیزی داره اما اصلا" جایگاه قابل قبولی ندارند، هر دو تیم حدود 1.60 ثانیه از فراری ها کندتر هستند.

 

3-شرایط مطلوب فراری که ی جورایی ترکیبی پرو هست

از ی سمت فراری f1-75 سریعترین خودروی میامی بوده، اگه بهترین تایم های مینی سکتور های لکلرک رو کنار هم بگذاریم متوجه میشیم که اون میتونست به راحتی سریعترین خودروی تمرینات نوبت دوم باشه.

اما سمت دیگه گاراژ شرایط به خوبی اونور نیست، جایی که کارلوس ساینز مجدد با لاستیک سافت تصادف کرد، با این وجود فراری با لاستیک های مدیوم دست نیافتنی هست اما خوب زدن دور توی این پیست از اهمیت خاصی برای مهندس ها برخوردار هست تا بتووند اونقدر داده و اطلاعات جمع آوری بکنند که برای روز مسابقه با دست پر بهترین استراتژی رو برای رانندشون پیاده بکنند.

 

طبق دیتا ها فراری هم توی تعیین خط و هم توی مسابقه سریعترین خودروی پیست هست، جالبه بدونید که فراری با مود موتوری پایینتری در حال تایم زدن توی پیست بوده و این به یعنی، میتونه اختلاف از اینی که هست بیشتر هم باشه و باید تا تعیین خط صبر کنیم و ببینیم که اونا چی در آستین دارند.

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم