سلام بعد از مدت ها برگشتیم تا با تحلیل خودروی C43 فرمول یک آلفاروئو جدی ترین خودروی رونمایی شده فصل رو آنالیز کنیم.

قبل از هرچیز بگم که خودروهایی که تا به الان رونمایی شدن مثل rb19 ردبول یا خودروی فرمول یک هاس، چیز قابل توجهی برای نمایش نداشتند و صرفا ماشین فصل قبل با لیوری جدید بودند به خاطر همین تحلیل خاصی نمیشه ازشون داشت و تا زمانی که لاستیک هاشون به پیست نخوره، چیزی هم ازشون دیده نمیشه.

خوب بریم سر تحلیل خودرو جدید فرمول یک آلفارومئو، اولین نکته ای که نظر آدم رو به خودش جلب میکنه، اون بخش فنس ماننده فلور یا کفه خودرو هست که طبق قوانین قانونی هست اما تحت شرایط خاص که حوصلتون رو سر نمیبرم و طبق قوانین اگه اندازه فنس ها یک حد مشخصی داشته باشند قانونی هستند و اینجا هم به همین ترتیب بوده. اما بزارید از جلوی خودرو شروع کنم.

باله جلو تفاوت چندانی با باله فصل قبل نداره جدا از این که اند پلیت های باله جلو یک حالت S شکل داره که با خط سفید مشخصش کردم، دلیل وجود این شکل این بوده که داخل باله چون فشار هوا بیشتره اون S شکل باعث میشه تا جریان هوا از داخل باله به سمت بیرون و به سمت چرخ های جلو و تا پشت ماشین ادامه داشته باشه که با خط آبی مشخص شده،  چیز جدیدی نیست مثل همون باله کوچیکی که بیرون اند پلیت باله جلو نصب شده و با هاشور بنفش رنگ مشخصش کردم که وظیفه تولید یک جریان گردابی رو داره که تا هوای اطراف خودرو رو تا پشت خودرو کنترل کنه.

موضوع بعدی که به جذابیت ماجرا اضافه کرده ورودی رادیاتور های هوا هست که دقیقا شبیه همون چیزیه که فراری توی فصل گذشته روی خودروی f1-75 خودش داشت و به نظر میرسه که برای این فصل هم از همین طراحی استفاده بکنند. 

حالا اگه بالای دریچه رو نگاه بکنیم یک محدوده افزایش فشار رو داریم که با هاشور قرمز مشخص کردم و کمک میکنه تا جریان هوایی که با خط سبز داره از جلوی دریچه موتور میاد رو به سمت بالای ساید پاد هدایت بکنه و حجم هوایی که از این محدوده میگذره رو افزایش بده که باعث میشه جریان هوایی بالای ساید پاد به خودبی به عقب خودرو حرکت بکنه.

هاشور آبی رنگ هم خیلی به کاری که فراری کرده شبیه ولی شباهت هایی به خودروی فصل قبل ردبول داره بیشتره، مخصوصا حرکت به سمت پایین ساید پاد از بعضی زاویه ها هم شبیه کاری هست که ردبول کرده و هم شبیه کاری هست که فراری کرده، یجورایی دوتا خودرو رو انداختن توی میکسر و این خودرو بیرون اومده. 

حالا میرسیم به جایی که همه توجه هارو به خودش جلب کرده، بله همون فنس های روی کفه خودرو، خوب همون جوری که گفتیم این بخش قانونی هست و ما هم نمیخوایم ریز بشیم توش، اما دلیل وجود این طرح اینه که یک جریان قدرت مند گردابی رو ایجاد بکنه تا فشار هوایی که زیر دهنه خودرو ایجاد شده رو حمایت بکنه که توی عکس های بعدی بیشتر توضیح میدم. 

عقب خودرو بخش بازوکایی شکل یا همون جایی که با هاشور بنفش مشخص کردم، اونجا نیروی برا تولید میکنه(نیرویی که دانفورس رو کم میکنه) که خوب نیست ولی دلیل استفاده از این حالت این بوده تا با ایجاد منطقه کم فشار هوا رو از لایه های بالاتر به این محدوده مکیده بشه و به سمت باله خودرو بره توی اون کانالی که باله و دیفیوزر تشکیل میدن حرکت بکنه که سرعت و حجم هوای بیشتری رو اینجوری میشه به این بخش هدایت کرد.

کلا بخش بازوکایی خیلی شبیه ردبول هست و بر خلاف خودرو فصل قبلشون هست همون عقب خودرو دهنه خروجی رادیاتور ها و ادوات گرم موتوره که هم c42 و هم f1-75 هر دوشون توی بخش نوشابه ای مشترک بودند و اون بخش باریک به تمام معنا بود. در صورتی که ردبول خروجی های بزرگی داشت که این نشون دهنده این موضوع هست که ادوات پکیج موتور فراری توی محل قرارگیریشون تغییراتی داشتند مثل محل قرار گیری رادیاتور ها.

پشت آینه ها، دوتا فنس یا باله ایجاد شده که جریان توربولانت به سمت عقب خودرو ایجاد بکنند که هدف ایجاد یک لایه مرزی هست تا جریانات هوای بالای ساید پاد و کاور موتور تا پشت خودرو که به بالا دیفیوزر میرسه رو کنترل بکنند که با هاشور سفید مشخص کردم.

البته پایین ساید پاد هم با هاشور سفید مشخصه اونجا  بیشتر شبیه کاری هست که ردبول کرده بود و شباهتی به ساید پاد تهاجمی خودرو فصل گذشته فراری نداره که فکر کنم تهاجمی ترین ساید پاد موجود رو فراری داشت. 

کلا وظیفه این بخشص مشخصه و اون هم اینه که فشار هوا زیر ساید پاد رو افزایش بده تا هوای تمیز و پرانرژی به سمت عقب خودرو حرکت بکنه و اینجاست که اون فنس های روی فلور خودشون رو نشون میدن. چون جریانی که کنار ساید پاد شکل میکیگره فشار زیادی داره برای این که این جریان به کف خودرو و یا جای دیگه ای حرکت نکنه، طراح ها اومدن همچین چیزی رو طراحی کردند تا با یک جریان گردابی قدرت مند هوا رو توی اون محدوده نگه دارند، اینحوری بگم، یک کانال تا پشت چرخ عقب ایجاد کردند تا هوا با حجم و فشار بالایی به سمت عقب خودرو حرکت میکنه که یک محیط پرفشاری رو بالای و کنار دیفیوزر بوجود میاره. که نتیجش میشه دانفورس و مکش بیشتر کانال ونتوری زیر خودرو.

شکل ساید پاد از این زاویه خیلی شبیه کاری هست که ردبول و آلفاتائوری انجام داده، شکل بازوکایی هاشور آبی و اون هاشور قرمز رنگ با ایجاد محیط کمفشار کمک میکنه که جریان هوای بیشتری این محدوده رو پر بکنه. 

هاشور قرمز رنگ جلوی ساید پاد همون محلی هست که فشار هوا شروع به افزایش میکنه و بعد از اون به سمت عقب خودرو حرکت میکنه.

حالا که به عقب خودرو میرسیم . اینجا هم یک تغییری داشتیم. اون حالت اره مانند روی باله های بالای دیفیوزر جهت اینجاد جریانات گردابی یا همون توربولانت جنریتور هست تا کمک بکنه هوای که از زیر بالا بیرون میاد به اون لایه مرزی که ایجاد میشه بچسبه و بیشتر و باقتر بالاتری به سمت بالا حرکت بکنه. 

هاشور نارنجی کنار لاستیک همون جایی هست که فلور با اون فنس ها جریان گردابی رو میفرستند. همه این ها در جهت افزایش بازدهی عقب خودرو در جهت تولید نیروی دانفورس هرچه بهنیه تر بوده و واقعا بعید میدونم پیچیده تر از خودروی فرمول یک توی صنعت سیالات وجود داشته باشه. 

از همین عقب خودرو میشه فهمید که چقدر خروجی های هوای گرم موتور بزرگ هستند. (برخلاف فصل قبل)

تا به اینجای کار آلفارومئو جدی ترین خودروی فصل 2023 رو ازش رونمایی کرده که حتی توی پیست هم باهاش رانندگی کردند، باید دید که ماشین های بعدی از چی رونمایی میکنند. قبلی ها که تعریفی نداشتند ولی C43 واقعا برای من جذاب بود، در مجموعه از فصل گذشته به اینور تا به الان زیباترین و تهاجمی ترین خودروی فصل 2023 بوده تا بقیه هم رونمایی کنند و ببینیم چی در چنته دارند.

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه