قبل از هر چیز باید بگم که اونقدر این مدت مشغله کاری داشتم که نتونستم ی خبر کار بکنم، از همین تریبون از همتون عذرخواهی میکنم.

اما بریم برسیم به گرندپری اسپانیا و اتفاقاتش،

مهمترین نکته این گرندپری این بود که مرسدس گپ خودش رو با صدر جدول خیلی کم کرده و آپدیت های این تیم بهشون جواب داده، نکته جالبتر اینجاس که اونا توی مسیر مستقیمی سریعترین ماشین پیست بودند. البته نکته این بالاترین سرعت توی مستقیمی شتابگیری بهتر فراری بود.

 

البته آپدیت های مرسدس هم کم نبودند و یک آپدیت بزرگ برای بخش کفه خودرو خودشون آورده بودند.

 

اما برگردیم به مشکل مرسدس که پورپوزینگ بود، مرسدس آرومترین خودرو پیست از این نظر بود و حالا تیم مرسدس یک مسیر مشخصی برای توسعه خودرو پیدا کرده و این تازه اول راه مرسدس هست و باید دید که اونا در آینده چه کاری میتونند با کانسپت خودشون انجام بدند.

کارلوس ساینز مشکلش با ماشین فراری هنوز مشخص نیست، شاید به خاطر سبک رانندگی کارلوس هست که اینقدر راحت ماشین رو از دست میده و مجدد اسپین شد و به قول معروف اون روحیه جنگده ای که چارلز داره رو به شخصه من توی کارلوس ساینز نمیبینم ولی عوضش همچین روحیه ای رو من توی همیلتون خیلی میبینم.

البته مدیر تیم فراری یعنی ماتیا بینوتو در مورد اسپین شدن کارلوس توی پیچ چهارم گفته که کارلوس عملا" راننده خیلی خوبیه و خوب رانندگی میکنه اما لکلرک واقعا" خوب رانندگی میکنه و مشکل کارلوس برمیگرده به این که لکلرک میتونه ماشین رو خیلی اگرسیو ستاپ بکنه ولی کارلوس فعلا" امکانش رو نداره و باید تجربه بیشتری کسب بکنه تا بتونه مثله لکلرک این کار رو روی ماشینش انجام بده.

 

همیلتون آخر شد ولی کجا کارشو تموم کرد؟ آخر مسابقه تونست  از کارلوس ساینز عبور بکنه اما به خاطر دمای هوا که بیشتر شده بود، مشکل دما پیدا کرد  و مجبور بود "لیفت اند کوست" بکنه، یعنی این که پاش رو زودتر از روی گاز برداره و توی پیچ بره  و اجازه بده که دمای موتورش بیاد پایین، به خاطر همین عملا" نتونسد ردش رو مقابل کارلس ساینز نگه داره.

 

مکس هم که مشکل DRS داشت و عملا" دور هایی زیادی رو پشت راسل سپری کرد و زمان زیاید رو توی دیفیوزر راسل گذروند و اون هم به خاطر خرابی توی سیستم DRS مکس بود و کلی تلاش کرد تا بتونه از سد راسل عبور بکنه و لکلرک از این شرایط به نفع خودش استفاده کرد و حسابی فاصله باز کرده بود و قابل توجه بود که فشار قابل ملاحضه ای به ماشین نمیاورد و داشت برای خودش توی لیگ خودش رانندگی میکرد و این فاصله رو بیشتر میکرد، اما از اونجایی که فراری همیشه باید ی جایی حال فن های خودش رو بگیره، درست جایی که نباید موتور لکلرک خراب شد.

 

حالا فراری به کنار پرز وقتی رسید به مکس از تیم خواست که بهش اجازه بدند تا از مکس عبور بکنه و به راسل حمله بکنه، که جوابی از سمت تیم بهش داده نشد، جالبیش اینجاس که حتی اجازه ندادن رده اولی خودش رو حفظ بکنه و رو سکو یک رو از پرز تیم ردبول گرفت مدیر تیم فرمول یک ردبول کریستین هورنر گفته که به خاطر پیس راسل این کار رو کردیم که به نظرم جک بود این حرف و اونا فقط میخواستند که مکس برنده مسابقه بشه به نظر میرسه که ردبول خیلی کاری برای پرز نخواهد کرد و از ی جایی به بعد پرز قطعا شرایط ردبول رو میتونه بهم بزنه.

این مورد رو ما توی ریکاردو هم دیدیم، البته ریکاردو با قلدوری خودش از دستورات تیمی پیروی نمیکرد و روحیه جنگنده خودش رو داشت. 

قطعا راننده ای مثل پرز از ی جایی به بعد هم مثل دنیل ریکاردو برای خودش رانندگی خواهد کرد، مثل جریان و اتفاقی که بر سر نیکو روزبرگ افتاد، البته جنگ درون تیمی که بین دو راننده مرسدس توی اون سال ها بود چیزی بود که تیم اجازشو داده بود، نیکو واقعا" راننده ای بود که اجازه نمیداد که براش تصمیم بگیرند، بهترین خودش رو به نمایش میگذاشت.

اما در حال حاضر گاراژ ردبول اجازه همچین چیزی رو به راننده هاش نمیده، اما به شخصه باور دارم که اگه دنیل توی ردبول میموند، الان شرایط به کل فرق میکرد، توی سال هایی که دنیل توی ردبول بود مکس مسابقات راحتی رو نداشت، چون باید با یک همتیمی رقابت میکرد که بهترین خودش رو به نمایش میگذاره، درسته که دنیل الان تا حدودی افت داشته، ولی این راننده های در شرایطی که ماشینی به سبک خودشون طراحی بشه دستشون بیاد میتونند همه چیز رو برای همتیمیشون به جهنم تبدیل بکنند.

این دقیقا" همون چیزی هست که ردبول از همتیمی مکس گرفته ولی این کار رو خیلی نمیتونند انجام بدند، از ی جایی به بعد یا راننده تیم رو ترک میکنه، یا از دستورات تیمی پیروی نمیکنه و کار خودش رو انجام میده. 

سباستین وتل سالها پیش همین بلا رو سر مارک وبر آورد، توی جریان مسابقه از وبر خواستند که سرعتش رو کم بکنه و وبر گفت که به وتل بگید که سبقت نگیره، سباستین به دستور تیمی توجهی نکرد و از وبر عبور کرد و توی سکو هم و پدوک هم شرایط جوی خوبی هم وجود نداشت بین دوتا راننده و عملا" وتل هم تیمیش رو هم با نادیده گرفتن دستور تیمی و هم با سبک رانندگیش که متناسب با ماشین بود شکست داد.

و حالا مکس درست توی ماشینی هست که برای اون طراحی میشه و نه برای همتیمیش، اما پرز میتونست به راحتی برنده این گرندپری باشه.

 

کار مرسدس توی گرندپری حرف نداشت و نشون دادند که این تیم چقدر میتونه قوی برگرده، کاری که هر تیمی نمیتونه انجام بده و صد البته به خاطر محدودیت بودجه ممکنه بعدا کمی به مشکل بخروند و از طرفی فراری دیگه بالای جدول نیست و باید حتما شرایط رو برای خودش بهتر بکنه، اونا آپدیت قابل توجهی برای این گرندپری نیاورده بودند اما ماشین کندی هم نبودند و سریعترین ماشین پیست هم از نظر پیس یا همون روند مسابقه ای بودند.

حالا باید دید که برای موناکو که یک پیست خیابانی هست تیم ها چه کاری از دستشون برمیاد، لکلرک عموما توی این پیست ها راننده خوبی نیست به خاطر این که به شدت اگرسیو رانندگی میکنه و زیاد دیدیم که توی دیوار رفته باشه.

خلاصه امیدواریم که راقبت به کام فن های فراری تلخ نشه و تیم بتونه شرایط رو به خوبی مدیریت بکنه و کمتر شاهد دستورات تیمی از سمت گاراژ ردبول باشیم که اصلا" پسندیده هم نبود، باید اجازه بدند که دو تا راننده به صورت عادلانه با هم رقابت بکنند.

 

 

3 comments

  • دوست عزیز تحلیل باید جانبدارانه نباشه اینکه شما با این همه اطلاعات پرز و همپای مکس میدونی فقط به این دلیله که از امتیاز مکس ناراحت شدی البته این نظر از طرف فن  لکلرک قابل قبوله ولی از طرف یه شخص بی طرف نه خودم خیلی دوست دارم مکس همیلتون و لکلرک تو سه رده اول چند مسابقه رقابت کنند تا عملکردشون تحت فشار مشخص بشه آیا به نظر شما لکلرک تو اون فشاری که همیلتون و مکس فصل قبل تحمل کردند میتونه زندگی کنه خیلی خوبه اگه این اتفاق پیش بیاد
  • به نظر من هم این تحلیل خیلی جانبدارانه هس اولا که مکس لاستیک سافت نو داشت وبه پرز میرسید وبه احتمال زیاد ازش رد میشد ولی بازم بهتر بود راننده هارو به حالا خودشون میذاشتن ولی اینکار رو برای این کردن که تو درگیری که برای سبقت گیری بین این دو هم تمیمی انجام میشه یکی یا هر دو از مسابقه خارج نشن وتصمیم عاقلانه ودرستی هس اونم توشرایطی که دو فراری تو مسابقه به مشکل خوردن ویکیشون عملا هیچ امتیازی نمیگیره وهم تو قهرمانی تیمی وقهرمانی رانندگان هم جلو هستن اگه غیر از این تصمیم میگرفتن عجیب بود ویه نکته دیگه اینکه پرز می تونست به دستور تیمی گوش نکنه ومسئولیتش رو قبول کنه ولی نکرد این تفاوت پرز ویه راننده مثل دنیل هس سوتفاهم نشه پرز یه راننده درجه یک هس ولی اگه واقعا پیروزی های بیشتری میخواد باید جنگجو تر وسر کش تر باشه 

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه