متاسفانه به خاطر این که سفر رفته بودم نتونستم اخبار گرندپری بحرین رو تحت پوشش قرار بدم ولی با توجه به داده های موجود به نظر میرسه که تیم فرمول یک ردبول قویترین موتور فرمول یک رو برای این فصل در اختیار داشته باشه. 

جدا این موضوع که هوندا توی فصل 2018 خیلی قوی نبود و توی فصل 2019 فقط به خاطر ضعف موتوری نتونست رقابت بکنه در حالی که بهترین شاسی رو در بین سازندگان داشت.

مشکل ردبول تا سال 2021 مشکل عمده مشکل اونا موتور بود، یا خراب میشدن، یا قدرت کافی برای رقابت با فراری و مرسدس رو نداشتند.

اما شرکت هوندا برای فصل 2021 تصمیم گرفت تا موتور رو از بیس طراحی بکنه، اونا موفق شدند یک موتور بسیار پایداری رو طراحی بکنند که نتیجه قابل قبولی داشت، در صورتی که مرسدس برای جبران این موضوع روی آورده بوده به بالا بردند مود موتوری و خرابی پی در پی موتور هاشون توی آخر فصل برای این که بتونند توی کورس قهرمانی باقی بمونند و نتیجه هم گرفتند.

اما برای فصل 2022 به دلیل این که آپدیت موتور ها تا آخر فصل 2025 قراره که فریز بشوند پس هر تیمی که قویترین موتور رو داشته باشه دستش توی طراحی شاسی بیشتر باز هست، و توی گرندپری اول به نظر میرسه که ردبول و هوندا قویترین پاوریونیت رو دراختیار دارند.

توی اسپید ترپ هر دو خودروی ردبول 323 کیلومتر بر ساعت رسیدند این در صورتی هست که مرسدس ها 315 کیلومتر برساعت و فراری ها هم حدود 316 کیلومتر بر ساعت رو ثبت کردند، البته از اونجایی که لاستیک های مکس زودتر از لکلرک خراب شد میشه حدث زد که دانفورس ردبول ها تا حدودی کمتر هست ولی این موضوع نمیته به طور کامل  اختلاف 7 کیلومتر برساعتی بیشتر موتور هوندا رو در بر بگیره، توی ری استارت مجدد مسابقه بحرین ساینز با وجود اسلیپ استریم نتونست از مکس عبور بکنه.

درسته که آخر گرندپری بحرین سه تا از چهار خودرویی که از پاور یونیت هوندا استفاده میکردند خراب شدند ولی علت خرابی ها پاوریونیت نبود، بلکه مشکل اصلی که ردبول و آلفاتائوری و چند تا تیم دیگه باهاش روبرو شدند در واقع قطعاتی هستند که فیا به صورت استاندارد به تیم ها از سمت خودش میده.

یعنی پمپ بنزین توسط خود فیا به تیم ها داده میشه و تیم ها اجازه ندارند از پمپ بنزین ها خودشون استفاده بکنند.

از اونجایی که خودرو های فرمول یک اجازه سوخت گیری در حین مسابقه رو ندارند مجبورند با حدود 110 کیلوگرم سوخت تا آخر مسیر مسابقه رانندگی بکنند و هرچقدر که به انتهای مسابقه نزدیک میشوند، مقدار سوخت کمتر میشه حالا این چرا باید ایجا میشکل بکنه؟

ببینید پمپ بنزین توی خودرو های شهری هم غوطه در بزنین هستند و دلیلش اینه که پمپ بتونه دماش رو به بنزین بده تا هم بهتر کار بکنه و هم دیرتر خراب بشه، توی خودرو های فرمول یک هم به همین ترتیب هست و پمپ بنزین غوطه ور در بنزین هست و وقتی که سطح بنزین در انتهای مسابقه پایین میاد، دیگه پمپ نمیتونه به خوبی خنک بشه و با افزایش دماش باعث تبخیر بنزین و ایجاد مشکلات میشه. 

کریستین هورنر مدیر تیم فرمول یک ردبول در این مورد گفته: 
چیزی که ما بهش مشکوک هستیم در واقع پمپ بنزین هر دو ماشینمون هست، ولی پمپ بزنین مال ما نیست و به ما داده میشه، ما هیج وقت همچین مشکلی رو قبلا نداشتیم و این اتفاق خیلی عجیبش کرده.

چیزی که ما متوجه شدیم این بود که ی سری چیز ها درست در آخر مسابقه یکدفعه بخار شدند.

و به نظر میرسه که این مشکل توی هر دو ماشین یکسان بود و ما دقیقا" نمیدونیم که چرا این اتفاق افتاده، شاید این برای پمپ کشش باشه یا تقسیم کننده و یا هر چیزی که بهش مربوطه، اما درکل ما داریم در موردش تحقیق میکنیم که چرا همچین مشکلی بوجود اومده.

مدیر تکنیکال تیم آلفاتائوری در مورد این موضوع گفته:

همه لوله ها، لاین ها، بست های بین پمپ اصلی و پمپ پرفشار SSC هستند و توسط فیا تعمین میشوند، سیستم سوخترسانی از بخش هایی تشکیل شده که بهشون OSC یا open source components گفته میشه که تیم ها خودشون درستشون میکنند ولی باید به مدیران مسابقه نشون داده بشوند تا توسط فیا براشون تولید بشه، پمپ کشنده هم شامل همین اجزا میشه و این موضوع میتونه مشکلات گرندپری بحرین رو توضیح بده. 

قطعات استاندارد داخل سیستم کم فشار و قطعات مشخصی که تیم ها داخل سیستم استفاده میکنند بخشیشون قطعات OSC هستند و شما بخشی از اونارو از فیا دریافت میکنید، ولی خوب خیلی چیز مشخصی هست که چه کاری رو میشه انجام داد یا نداد.

این قسمت کاملا" رگوله و به شدت کنترل میشه در گذشته هم همین بوده و تا الان هم ادامه داشته که نکته بسیار خوبی هست، در مقایسه با سال ها گدشته، شما الان جای دست کمتری توی تغییرات این قطعات دارید.

بعضیاشون که به عنوان یک قطعه استاندارد پلمپ شدند، مثلا" اندازه لوله ها و کالکتور مشخصه ماشین هست مثل سلول سوخت و قطعات مکانییکی هم جزئی از قطعات استاندارد هستند که با یک زره آزادی شما جای دست دارید تا تغییرات کوچیکی ایجاد بکنید.

توی تست های بارسلونا بعضی از تیم ها مشکل پمپ اصلی رو گذارش کرده بودند که یک سری اطلاعات به بیرون درز پیدا کرده بود 

استاینر مدیر تیم فرمول یک هاس توی روز اول تست در این مورد گفته:

ما صبح مشکل پمپ رو داشتیم که دچار نشتی داخل تانک شده بود، باعث شده بود تا فشار بنزین در محدوده درستی نباشه.

حتی تیم فراری هم معتقده که مشکلاتی با پمپ داشته که مشکل با فیا مطرح شده بوده.

به تیم های که به Q3 تعین خط گفته شده بود که"فقط برای این رویداد و تحت مقررات ماده 40.6 ورزشی فرمولا یک فیا، شما مجاز هستید تا پوشش خودرو های خودتون رو یک ساعت دیرتر برای بازرسی پمپ سوخت SSC به تعویض بندازید"

یا به عبارت دیگه تیم ها مجاز بودند تا قبل از اتمام روز به عنوان یک اقدام احتیاطی پمپ اصلی رو چک بکنند که هیج تعویض پمپی طی شب و روز قبل از مسابقه به فیا گذارش نشد.

اگینتون در رابطه با این موضوع گفت:

این یک بازرسی اضافه روی پمپ پرایم برای همه بود و هیچ تیمی خاص نیست و ما این فرصت رو داشتم تا برای آخر هفته این کار رو انجام بدیم، فکر میکنم برای چند مسابقه دیگه هم انجامش بدیم تا همه از قابلیت اطمینان این پمپ راضی بشوند.

فیا میخواست که مطمعن بشه که این یک خطای رایج نیست. ما خیلی خوشحال هستیم و چند تا پمپ رو هم توی آزمایش گاه تست کردیم و از فرصت استفاده میکنیم تا بقیه پمپ هارو هم برسی بکنیم.

کریستین گفته که پمپ پرایم مشکل اصلی نبوده که RB18 رو متوقف کرده، 

البته به نظرم یک مشکلی هست که برای همه ایجاد نگرانی کرده و نه فقط ردبول، ما فقط نیاز داریم که خودرو رو برگردونیم و سیستم سوخترسانی رو باز بکنیم تا مشکل رو پیدا بکنیم، چون ما میدونیم که سوخت اونجا بوده.

به نظرم چیز های دیگه ای بودند که ما ازشون مطلع شدیم و فقط میخواستیم برای اطمینان یک بار دیگه هم برسی بکینمش.

مطمعنا در حال حاضر همه چیز در حد حدس زدن هست و ما باید قطعات رو جدا کنیم تا مشکل رو پیدا بکنیم و به نظرم مشکل هر دو خودرو یکسانه.

حالا باید دید که ممشکل هوندا واقعا" همین موضو هست یا نه، اگه اونا بتونند این مشکل رو حل کنند، درواقع دستشون برای هر کاری توی قابلیت های شاسی ماشینشون باز میشه. 

 

 

 

 

 

No comments

ما را دنبال کنید

حتما بخوانیم

  • هفته

  • ماه

  • همه